Mevdüdi'nin itikadi görüşleri
Mevdüdi's belief orders
- Tez No: 461402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL AYĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tezimiz Ebu'l Âlâ Mevdûdî'nin İtikadi Görüşleri“ adını taşımaktadır. 19.yüzyıla gelindiğinde dönemin sömürge şartları, Batı'daki gelişmeler karşısında acil ve pratik çözümlere kavuşma arzusu, Mevdûdî'nin diğer reformcular gibi dinin temel kaynaklarını farklı bir bakış açısı ile yorumlamasına sebep olmuştur. O, ”ulûhiyet ve otorite birbirinden ayrılmaz“ anlayışını teolojisinin merkezine almış ve ”Kur'an'ın saf ve gerçek mesajı"nı hayatın tüm alanlarına taşıma iddiası ıslah projesinin temelini oluşturmuştur. O'nun özgün tarzdaki bu düşünsel yaklaşımları, ortaya koyduğu Kur'an yorumu ve geleneksel anlayıştan farklı dinamik İslam algısı, 20. yüzyıldaki müslümanları epeyce etkilediği gibi, bu etki, bugünün İslam coğrafyasında da çekiciliğini yitirmemiştir. Böylece, dönemin önemli kültür ve düşünce merkezi olan Hint Alt Kıtası'nın yetiştirdiği yenilikçi / ihyacı ekolü temsil eden ve dönemin bazı siyasi ve fikri haraketlerine de öncülük etmiş olan Ebu'l Âlâ Mevdûdî'nin (1903-1979) itikadî alandaki dayandığı varsayımlar ve ulaştığı sonuçları ortaya koymak, çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmamız giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve yöntemi; birinci bölümde Mevdûdi'nin hayatı, ilmî, fikrî ve siyasî kişiliği ile dönemin yenilik hareketlerindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Mevdûdî'nin itikadi görüşleri hem ana hatlarıyla klâsik kelam eserlerinde takip edilen metoda hem de kendi sistematiğine uyarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde Pakistan uleması, Türkiye muhafazakarları ve Ebu'l-Hasan en-Nedvî'nin, Mevdûdî'nin itikadî sahadaki yorumlarına yaptıkları tenkitler konu edilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular özetlenerek çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis bears the name of Ebu Ala Mevdudi's belief orders. The purpose of the study is about Ebu Ala Mevdudi 's Belief is to reveal underlying assumptions and their results who 19. period at the end of the century, important schools representing innovative Indian subcontinent ever produced and which is the center of Culture and thought of the period led to a movement in the field of political and intellectual. This study consists of the introduction, the first section, second section, third section and conclusion. The first part of the study is about Ahmad's life, political personality, knowledge and position of the movements of innovation. We tried to analyze the views and the doctrinal contributions of Ahmet's work revealed in the second part of the study. The third chapter of this study is about the comments in relations to his belief area's criticisim made by Pakistan and Turkey sages and Ebu'l-Hasan en-Nedvi. All the information summarizes in the conslusion. The conditions of the colonial period, finding solution immediately in the West development cause Ebu Ala Mevdudi has led to a different interpretation of the main sources of religion. He took the understanding of "God's authority and attributes are inseparable'' to the center of theology and the pure and true message of the Qur'an to be basis of Improvement Project. His ideal approaches and the idea of Qur'an and different dynamic the perception of Islam affect the Muslims who live in the 20. century. This affect doesn't lose the charm in nowadays Islamic geography.