Ebu'l A'lâ El-Mevdûdî'nin kelâmî görüşleri
Ebu'l A'lâ El-Mevdûdî kelamî views
  1. Tez No: 602191
  2. Yazar: FESİH KAPLANER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BURHANEDDİN KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ebu'l A'lâ Mevdûdî, XX. Yüzyılda Hint-Alt Kıtasında yaşayan ve dini ihyacı kimliği ile öne çıkan büyük bir mütefekkirdir. Bütün hayatını ilme veren Mevdûdî birçok eser yazmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiş olup, Müslüman ülkelerde büyük bir iz bırakmıştır. Mevdudi, İslam coğrafyasının içinde bulunduğu maddi ve manevi çöküşün sebeplerini araştırarak itikadı ve ameli konularında birçok farklı yaklaşımlarda bulunarak çözümler üretmeye çalışmıştır. Nitekim onun itikâdî alandaki düşünceleri önem arz etmektedir. Araştırmada Ebu'l A'lâ Mevdûdî'nin kelamî görüşleri incelenmiştir. Mevdûdî, düşüncelerin merkezine tevhid inancını koyarak, itikâdî alanda dini kavramları farklı ve yeni bir bakış açısıyla yorumlamıştır.“Allah'a iman”kavramını genişleterek pratikteki her şeyin bu iman üzerine inşa edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Peygamberlerin sıfatlarını ele alarak Peygamberlik makamının önemini vurgulamıştır. Gaybi konularda vahiy bilgisini yakînî bilgi olarak kabul edip, onun dışında yapılan yorumların tümünün ise zanni bilgiye dayandığını ifade etmiştir. İtikâdî konularda fikirlerini beyan etmesinden dolayı aşırı eleştirilere maruz kalmıştır. Fakat doğru bildiğini açıklamaktan çekinmemiştir. Kendisine yapılan eleştirilerin birçoğunu hak etmediğini kanısındayız. Nitekim eserleri bir bütünlük içerisinde incelendiğinde bu gerçek ortaya çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mevdûdî, İtikat, İlah, İman, İrade, Nübüvvet, Ahiret Sayfa Sayısı : 157 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Burhaneddin KIYICI
Özet (Çeviri)
Mawdudi, XX. Century Indo-Subcontinent and religious revelation identity is a great thankful. Mevdûdî, who gave all his life to science, wrote many works. His works have been translated into many languages and have left a major mark in Muslim countries. Mawdudi investigated the reasons of the material and spiritual collapse of the Islamic geography and tried to produce solutions by adopting many different approaches to the issues of faith and deeds. As a matter of fact, his thoughts in the field of creed are important. In this research, theological views of Abu'l a'lâ al-Mevdûdî were examined. By putting the belief of monotheism at the center of his ideas, Mawdudi interpreted religious concepts in a new and different perspective. By expanding the concept of im faith in Allah", he stated that everything in practice should be built on this faith. He emphasized the importance of prophetic authority by considering the adjectives of the prophets. He acknowledged the revelation knowledge as informal knowledge on the unseen subjects and stated that all the comments made out of it were based on the supposed knowledge. He was subjected to extreme criticism for expressing his opinions on economic issues. But he did not hesitate to explain that he knew the truth. We believe that he did not deserve many of the criticisms against him. As a matter of fact, this fact emerges when his works are examined in integrity. Key Words : : Mawdudi, creed, Deity, Faith, Will, Prophethood, Hereafter Quantity of Page : 157 Supervisor : Dr. Burhaneddin KIYICI