Okul öncesi dönemde dikkat yetisinin gelişimi programının çocukların dikkat yetisi kazanımı ile akıl yürütme becerilerine etkisi
The effect of attention developing program during preschool period on attention and mental reasoning skills
- Tez No: 461454
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırma,“Okul Öncesi Dönemde Dikkat Yetisinin Gelişimi Programı”'nın (60-72) aylık çocukların dikkat yetisi kazanımı ile akıl yürütme becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim yılında Kars İl Merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına devam eden (60-72) aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, bağımsız anaokullarına devam eden beş yaşındaki çocuklar arasından tesadüfî olarak seçilen 80 çocuk oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan çocukların 20'si Deney I grubu, 20'si Deney II grubu, 20'si Kontrol I ve 20'si Kontrol II grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak; çocuklar ve çocukların ailelerine ilişkin kişisel bilgileri toplamak amacıyla“Genel Bilgi Formu”, çocukların dikkat toplama yetisini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından güvenirlik çalışması yapılan“Beş Yaş Çocukların Dikkat Toplama Testi”(Frankfurter Test Für Funjahrige Konzentration –FTF-K) kullanılmıştır. Çocukların akıl yürütme becerisini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından güvenirlik çalışması yapılan“Bilişsel Yetenekler Testi Form-6”(Cognitive Abilities Test Form 6 – CogAT Form 6) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the effect of sensory education program for supporting (60-72) months old children on concentration and reasoning skills. The population of the research consists of (60-72) months old children attending independent kindergartens in Kars City Center tied to Ministry of National Education during 2016-2017 academic year. The research sample consists of randomly chosen 80 children attending independent kindergartens. Those children composing the research sample are arranged as being 20 of Experimental Group I, 20 of Experimental Group II, 20 of Control Group I and 20 of Control Group II. In the research, as data collection tool, 'General Information Form' was used in order to gather information about children and their families and 'Concentration Test for Five Year Old Children' (Frankfurter Test Für Funjahrige Konzentration–FTF-K) of which reliability test is done by its researchers was used to evaluate concentration skills of children. 'Cognitive Abilities Test Form-6' (CogAT Form 6) of which reliability test is done by its researchers was used to evaluate reasoning skills of children.