İnsan-bilgisayar etkileşimli ortamda genel amaçlı bir mekan tasarım modeli
- Tez No: 46152
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN SAĞLAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, mimari tasarım probleminin belirlenmesinden hareketle; problem çözme süreci boyunca bilgi akışına dayalı olarak tasarımcının izlediği yol ve sürecin aşama ve elemanlarının özelliklerini içeren; insan-bilgisayar etkileşimli ortamda gerçekleşeceği varsayılan veri tabanı yaklaşımlı ve genel amaçlı bir mekan tasarım modeli önermektir. Model; tasarımın bilgi içeriği kadar, bilginin tasarım ortamının içerdiği mekanizmalarla herhangi bir soyutlama düzeyinde maddeleştirilmesini de tartışmaktadır. Belirlenen temel amaca yönelik olarak çalışma yedi bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, mimari tasarım süreçleri diğer disiplinlerdeki tasarım süreçleri ile karşılaştırılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilebilmeleri için gerekli koşullar araştırılmaktadır. Mimari tasarım; belli bir zaman-mekan ilişkisi bağlanımda, herhangi bir mekansal kurguya ilişkin sağlanması gereken istek ve gerekliliklerin belirlenmesi ya da problemin tanımıyla başlayan ve bu istek ve gerekliliklerin maddeleştirilebilmesini sağlayacak kararların alınması ya da bir anlamda problem çözümünün tanımlanmasına dek süren bir süreç olarak yorumlanmaktadır. Ancak sürecin çok yoğun ve karmaşık bilgi içeriği açısından mantıksal/analitik alt süreçler kadar sezgisel/yaratıcı süreçlerin varlığını da gerektiren kurgu özellikleri, tümüyle bilgisayar ortamında gerçekleşmesini olanaksız kılmaktadır. Bu bağlamda; mimari tasarım sürecinin ancak kullanıcının yönlendireceği insan-bilgisayar etkileşimli bir ortamda gerçekleşebileceği vurgulanmaktadır. İkinci bölümde; çalışmanın amaçlan, içeriği, yöntemi, kapsamı ve sınırlan belirlenmektedir. Üçüncü bölümde konu alanı tanıtılmakta; konu alanındaki bulgulan, sonuçlan ya da yorumlan tez çalışmasına veri oluşturacak araştırma ve yaklaşımlar tartışılarak değerlendirilmektedir. Tasarımın kavram, ürün, süreç olarak tanımlan belirlenmekte; ve tasarımın sistematik bir olgu olarak ele alınarak modellendirildiği mantık, dilbilim, biliş bilimi, matematik, bilgisayar bilimi ve yapay zeka kökenli yaklaşımlar tartışılmaktadır. Dördüncü bölüm tez problematiğinin belirlendiği bölümdür. Bu bölümde tasarım olgusu; tez kapsamında önerilen insan-bilgisayar etkileşimli ortamda gerçekleşeceği varsayılan genel amaçlı mekan tasarım modelinin kuramsal çerçevesinin tanımlanmasına temel oluşturacak şekilde; bilgi içeriği boyutunda ele alınarak tartışılmaktadır. Tasarıma ortamın problemin bilgi içeriğini algılayacak, yorumlayacak ve yeni ürün bilgisi haline dönüştürecek mekanizmalarının ya da alt süreçlerinin esneklik ve çok yönlülük kriterleri doğrultusunda veri tabanı yaklaşımıyla kurgulanması gereği belirtilmektedir. Beşinci bölümde; önerilen“İnsan-Bilgisayar Etkileşimli Ortamda Genel Amaçlı Bir Mekan Tasarım Modeli”tanıtılmaktadır. Modelin kuramsal çerçevesi belirlenmekte; sistematik kurgunun içerdiği, tasarım probleminin tasarıma ortam tarafından algılanıp yorumlanarak tasarım sürecine veri oluşturması ve belirlenen bilginin dönüştürülerek tasarım ürününe ilişkin bilginin elde edilmesi aşamalar irdelenmekte; ve sistematik kurgunun karşılık geldiği etkileşimli ortamın girdi, algoritma ve çıktı özelliklerinin morfolojik analizi sunulmaktadır. Altına bölümde, önerilen model değerlendirilmekte ve modele ilişkin geliştirilen“Enformasyon Modeli”tanıtılmaktadır. Yedinci bölümde, sonuçlar tartışılmakta ve geleceğe yönelik öneriler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A GENERAL PURPOSE SPATIAL DESIGN MODEL BASED ON HUMAN-COMPUTER INTERACTION Architectural design is a very complex problem solving and information processing task by nature. When a specific design problem is considered; due to the variety of subjective value systems and previous experiences, each designer/problem solver may come up with a different solution. Thus, design is the central concept behind those activities which lead to solutions and results in building projects. A good design does not arise in a vacuum, but is based on the creative aspects such as creative thinking original ideas and constructive inspiration; and in addition to these on experience, knowledge, skill and on properly prepared systematic procedures. This phonemena of complexity can also be explained by the clear boundaries separating the two modes of design thinking: creative/Intuitive approach and analytic/logical approach. Recent theoretical and empirical models of design have originated from three general areas; architecture, engineering, and computer programming. Each discipline concentrates on different aspects of the design process. Architectural models are based on the idea that solution concepts precede problem analysis in a way that the designer needs to generate a solution to begin to think about the problem. Engineering provides models based on the analysis of problems preceding the synthesis of solutions, design is described as a number of phases; each phase being completed before the next can begin. Computer programming models describe designers negotiating the structure of design problems. Bearing these properties in sight, engineering models of the design process can be referred to as analysis- synthesis models of design, whereas architectural models can be classified as conjecture analysis models. As stated in the introduction; the aim of the study is to propose a general purpose spatial design model which faciliates human-computer interaction. The intended goal of the model can be summarized as the development of an interactive system; which can interpret the information content of the design problem; store, manipulate and solve form synthesis tasks, with the ability to continuously display results to the user in graphic form. Tn order to provide general means for application, the system should be systematized in a way to possess a low profile interface, so that the highest level of interaction can be achieved. It is assumed that a high level of interaction would enable the system to maintain both the creative/mtuitive and analytic/logical processes of the architectural design phenomena. The second chapter of the thesis; comprises the explanation ot the general scope of the thesis, its objectives and limitations of the work. In the third chapter, definitions of design as concept, process and artifect are presented. Also, design methodologies and models are discussed giving emphasis to recent computer-aided design research. There are various attempts to define the design concept depending on the interests of the definer. According to some researchers, design is a search through a space of states which are acted upon by transformation rules. When taken as a logical problem solving activity design