Okul öncesi dönem çocuğu olan ebeveynlerin iletişim becerileri ve çatışma eğilimleri ile çocuklarının sosyal becerileri ve problem davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relation of the communication skills and conflict tendencies of the parents wi̇th pre-school children and the social skills and problematic behaviour of their children
  1. Tez No: 461532
  2. Yazar: MEHLİKA KÖYCEĞİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırma okul öncesi dönem çocuğu olan ebeveynlerin iletişim becerileri ve çatışma eğilimleri ile çocuklarının sosyal becerileri ve problem davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında Erzurum'un Aziziye, Palandöken ve Yakutiye merkez ilçelerinde bulunan resmi ilköğretim okullarının anasınıfları, bağımsız anaokulları, özel ilköğretim okullarının anasınıfları ve özel anaokullarına devam eden 48-72 aylık çocuklar ve aileleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evrenden tesadüfi küme örnekleme formülü kullanılarak belirlenmiş 577 çocuk ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada“Genel Bilgi Formu”,“Sosyal Beceri Ölçeği”,“Problem Davranış Ölçeği”, ''Çatışma Eğilimi Ölçeği'' ve ''Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Ebeveynlerin iletişim becerilerinin; anne-baba değişkeni, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu, babanın yaşı ve annenin mesleğine göre farklılık gösterdiği (p0.05). Ebeveynlerin çatışma eğilimleri; anne-baba değişkeni, annenin öğrenim durumu, babanın yaşı, annenin mesleği ve babanın mesleği gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği (p0.05). Ebeveynlerin''Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı'' nın alt boyutlarından aldıkları puanlar ile ''Çatışma Eğilim Ölçeği'' toplamından aldıkları puanlar arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çocukların''Sosyal Beceri Ölçeği'' toplamından aldıkları puanlar ile ''Problem Davranış Ölçeği'' toplamından aldıkları puanlar arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted to examine the relation between the communication skills and conflict tendencies of the parents with pre-school children and the social skills and problem behaviours of their children. The population of the study consists of children of 48-72 months attending to the nursery classes, independent kindergartens and private kindergartens of the official primary schools in the central districts of Aziziye, Palandöken and Yakutiye of the Erzurum Province in the academic year of 2015-2016. The sample of the study consists of 577 children and their parents who were determined by the random cluster sampling method. The study used the“General Knowledge Form”the“Social Skill Scale”, the“Problem Behaviour Scale”to,“Conflict Tendency Scale”and the“Parent-Child Communication Evaluation Tool”. As a result of the study; It was determined that the communication skills of the parents varied according to the variables of mother-parent variable, education status of the mother, education status of the father, age of the father and the occupation of the mother (p0.05). It was found that the conflict tendencies of the parents varied according to the variables like parents, education status of mother, age of father, occupation of mother and occupation of father (p0.05).A negative and significant relation was found between the scores of parents from the subdimension of the“Parent-Child Communication Evaluation Tool”and their scores from the total of the“Conflict Tendency Scale”. A negative and insignificant relation was found between the scores of children from the“Social Skill Scale”and their scores from the total of the“Problem Behaviour Scale”.