Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanlarının karbon ayak izi saptanması
Determining the carbon footprint of the Medical Faculty employees of the University of Ankara
  1. Tez No: 461601
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Ankara Türkiye'nin başkenti ve ikinci en kalabalık şehri olarak ülkede yaşayan her kesimden bireylerin görüntüsünü yansıtmaktadır. Bu kesitsel çalışmayla içinde bulunduğumuz toplumun çevre bilincinin ve yaşam alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde görev yapmakta olan akademik ve idari personelin karbon ayak izini saptamak ve çevreye verdiğimiz zararın farkındalığını oluşturup, gelecek nesillere bırakabileceğimiz yaşanabilir bir çevre için adım atmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik ve idari personel sayılarına oranlanarak, 95 akademik ve 205 idari personele yüz yüze görüşülerek uygulanan Anket formunda birincil ve ikincil karbon ayak izini ölçecek tarzda evde, ulaşım sırasında ve yaşam tarzıyla doğrudan ya da dolaylı atmosfere ne kadar CO2 salımı gerçekleştirdikleri hesaplanmıştır. Sorulara verilen cevaplar DEFRA (İngiltere Çevre, Gıda ve Tarım İşleri Departmanı) ve EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı)' nın ölçüm kombinasyonlarına dayanarak hazırlanan Carbon Footprint firmasının karbon ayak izi hesap makinesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak, Ki-Kare testi, bağımsız gruplarda Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testleriyle, sürekli değişkenler ise Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli veriler ortalama ± standart sapma biçiminde; kategorik veriler ise frekans ve yüzdeler biçiminde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankara, Turkey's capital and second-most populous city in the country reflects the image of every individual class. This cross-sectional study of the assessment of life habits and the environmental awareness of our current society is undertaken with the academic and administrative staffs who work at Ankara University Medical Faculty Hospital in order to determine the carbon footprint and create an awareness of the harm given to the environment. The overall aim is to leave a livable environment to future generations. Materials and Methods: According the number of academic and administrative staff of the Ankara University, Medical Faculty there has been face to face interviews with 95 academic and 205 administrative staff members through a questionnaire that is applied to measure the carbon footprint in the form of primary and secondary style which are at home, during transportation and in private lifestyle, to calculate how much CO2 emission was excreted to the atmosphere directly or indirectly. The answers given to the questions have been evaluated by a carbon foot print calculator, which was figured out based on combinations of measurements of the DEFRAG (UK, the Department of Environment, Food and Agriculture) and the EPA (U.S. Environmental Protection Agency), of Carbon Footprint Company. The data obtained in the study has been interpreted with the SPSS 20.0 software, using Chi-square test among independent groups Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests for continuous variables were evaluated with Spearman's correlation test. Continuous data were summarized as mean and ± standard deviation format and categorical data were summarized as frequency and percent ratios.