Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane personelinincovid-19 pandemisinde depresyon ve anksiyete düzeyleri
Depression and anxiety levels of Ankara University MedicalFaculty Hospital staff in the Covid-19 pandemic
- Tez No: 819344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş Hastalığın tanı ve tedavi süreçleri üstlenen sağlık çalışanlarının pandemi döneminde önemli görev ve sorumlulukları vardır ve sağlık çalışanlarının ruh sağlıklarının korunması sağlık sisteminin işleyişi açısından önem arz eder. Bu çalışmanın amacı da hastane çalışanlarının Covid-19 pandemisinde anksiyete ve depresyon risk düzeylerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi personeli olan, 18-67 yaş aralığındaki ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 258 kişi ile 1 Nisan 2021-1 Haziran 2021 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Anketin oluşturulmasında literatürden sağlanan veriler kullanıldı. Anketin içerisinde sosyodemografik özelllikler ve Covid-19 ile ilgili sorular yer almaktadır. Katılımcıların depresyon ve anksiyete düzeyi 14 soruluk Hastane Anksiyete Depresyon ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 258 personelin yaş ortalaması 36,7'dir, %69,4'ü kadındır. Çoğu katılımcı lise ve üzeri eğitim düzeyine sahiptir. Katılımcıların %29,82'i ise yeterli kişisel koruyucu ekipmana sahip olmadığını, %35,7'si Covid-19 enfeksiyonu ile ilgili eğitim almadığını belirtmiştir. Çalışmamızda katılımcıların %42,2'si HAD ölçeği sonuçlarına göre 10 puan ve üzeri alarak anksiyete için, %58,1'i de 7 puan ve üzeri alarak depresyon için risk grubuna girmiştir. Anksiyete risk grubunda olanların %81,7'si kadındı ve anlamlı farklılık bulunmuştur. Pandemi sürecinde sosyal medya kullanım sıklığında artış saptananlar kullanım sıklığı değişmeyen ve azalanlara göre, yeterli kişisel koruyucu ekipmana sahip olmayanlar olanlara göre ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyanlar duymayanlara göre depresyon ve anksiyete için risk grubunda bulunmaktadır, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Katılımcıların duygu-durumları sorgulandığında %77,5'i başkalarına Covid-19 bulaştırma 14 korkusu hissettiğini, %72.5'i aile büyüklerinden uzak kaldığını, %65.9'u yakınlarını kaybetme korkusu yaşadığını, %63,3'ü sosyal hayattan soyutlandığını belirtmiştir. Sonuç Sağlık çalışanları Covid-19 pandemisinden psikolojik olarak topluma göre çok daha fazla etkilenmiştir, ruh sağlığını korumak için erken müdahale, uygun çalışma ortamı ve yeterli KKE'nın sağlanması önemlidir. Yüksek risk grubunda olan sağlık çalışanlarının depresyon ve anksiyete düzeylerini azaltacak adımlar atılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction Healthcare professionals who undertake the diagnosis and treatment processes of the disease have important duties and responsibilities during the pandemic period, and the protection of the mental health of healthcare professionals is important for the functioning of the healthcare system. The purpose of this study is to evaluate the anxiety and depression risk levels of hospital staff in the Covid-19 pandemic. Material and methods This study was completed between April 1 2021 and June 1 2021, with 258 people, aged between 18-67, who are staff of Ankara University school of Medicine Hospitals and who agreed to participate voluntarily in the study. Data from the literature were used in the creation of the survey. The survey includes sociodemographic characteristics and questions about Covid-19. Depression and anxiety levels of the participants were evaluated using the 14 questions Hospital Anxiety-Depression Scale. Results The average age of 258 personnel included in the study is 36.7 years, 69.4% of them are women. Most participants have a high school education level or higher. 29.82% of the participants stated that they did not have sufficient personal protective equipment and 35.7% did not receive training on Covid-19 infection. According to the HAD scale results, 42.2% of the participants in our study were in the risk group for anxiety with a score of 10 and above, and 58.1% were in the risk group for depression with a score of 7 and above. 81.7% of those in the anxiety risk group were women and a significant difference was found. Those who had an increase in social media use, did not receive adequate PPE and needed psychological support during the pandemic were in the risk group for depression and anxiety than other groups. When the emotional states of the participants were questioned, 77.5% stated that they 16 felt afraid of infecting others with Covid-19, 72.5% stated that they were away from family elders, 65.9% feared losing their relatives, and 63.3% were isolated from social life. Conclusion Healthcare workers have been psychologically affected by the Covid-19 pandemic much more than the community, and early intervention, appropriate working environment and adequate of personal protective equipment are important to protect mental health.It is necessary to take steps to reduce the depression and anxiety levels of healthcare workers in the high-risk group.