Total tiroidektomi ameliyatı sonrası kilo değişiminin değerlendirilmesi
The assesment of weight changes after total thyroidectomy operation
  1. Tez No: 461613
  2. Yazar: EMRE ARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEPENEKCİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tiroidektomi sonrası görülen kanama, sinir hasarı ve hipokalsemi, cerrahi teknik ve teknolojinin gelişimi ile azalmıştır. Ancak tiroid cerrahisinde önemli morbidite ve mortalite nedenleri olarak yerlerini korumaya devam etmektedirler. Komplikasyon olmamakla beraber, günümüzde tiroidektomi yapılan hastalarda ameliyat sonrasında tiroid fonksiyonları normal sınırlarda olmasına rağmen kilo artışı sık karşılaşılan bir yakınmadır. Bununla ilgili olarak yapılan çalışmalarda da total tiroidektomi operasyonu sonrası tiroid hormonu replasmanının kilo artışı üzerine etkileri incelenmiş olup farklı sonuçlar çıkmıştır. Çalışmamızda, total tiroidektomi sonrası tiroid hormonu replasmanının kilo artışına etkisinin araştırılması ve kilo değişimini değerlendirmenin yanında beslenme alışkanlığının değişip değişmediğini belirlemek ve bunun kilo artışına etkisini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmamız Ocak 2016 ile Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup; benign veya malign tiroid patolojisi nedeniyle ameliyat için yatırılan 22 hasta çalışmaya dahil edildi ve prospektif olarak hasta bilgileri kaydedildi. Preoperatif dönemde besin tüketim bilgileri ve fiziksel aktivite kaydı alınan hastalar postoperatif 6. ayda kontrole çağırıldı. Besin tüketim bilgileri ve fiziksel aktivite kayıtları yeniden alındı. Çalışmamızda 22 hastanın 15'inde kilo artışı gözlenirken 2 hastada kilo değişimi olmadı, 5 hastada ise kilo kaybı olduğu görüldü. Total tiroidektomi sonrası hastaların takipte ötiroid oldukları gözlendi. Her iki cinsiyette de kilo artışı saptanmakla birlikte bu artış erkeklerde anlamlı bulundu . Kadın hastalarda da kilo artışı olmasına rağmen bu artış anlamlı bulunmadı ancak postoperatif dönemde kadın hastalardaki karbonhidrat tüketiminin anlamlı oranda arttığı saptandı . Erkeklerde de karbonhidrat tüketiminin artmış olduğu gözlendi ancak bu artış anlamlı bulunmadı. Erkeklerde preoperatif döneme göre enerji alımında ve enerji harcanmasında artış saptanırken kadınlarda preoperatif döneme göre enerji alımında ve harcanmasında azalma saptandı ancak her iki cinsiyette de bu bulgular anlamlı bulunmadı. Çalışmamızda literatüre kıyasla örneklem sayısının az olmasına rağmen takip süresince hastaların ötiroid olması ve kilo değişimleri birlikte değerlendirildiğinde sonuçlar literatürle benzer şekilde bulundu. Literatürde tiroidektomi sonrası kilo alımına ilişkin çeşitli faktörler araştırılmış olsa da, total tiroidektominin kilo alımı ve besin tüketimi ile ilişkisini araştıran herhangi bir yayın bulunmamaktadır. Çalışmamız bu nedenle, örneklem sayısının daha da genişletilmesiyle birlikte, hastaların günlük kalori alımları ve harcamalarının da bilinmesi sayesinde, ötiroid olmalarına rağmen neden kilo aldıkları konusuna ışık tutacaktır. anahtar kelimeler: total tiroidektomi, kilo artışı, beslenme durumu
Özet (Çeviri)
It is obvious that development of surgical techniques and technology, reduce complications such as hemorrhage, nerve injury and hypocalcemia after thyroidectomy. But they still take place in the causes of morbidity and mortality in thyroid surgery. Not being as acomplication, weight gain after thyroidectomy even if in euthyroid status is a common problem among patients. In different studies about weight gain after total thyroidectomy, the effect of thyroid hormone replacement on weight gain has been searched and different results have been found. In our study, our aim is to find out how thyroid hormone replacement effects the weight changes and whether it effects the nutritional status or not. Our study took place between January 2016 and November 2016 and 22 patients who was operated for benign and malign reasons with total thyroidectomy. Preoperatively we took the nutritional and physical activity records of the patients and we took them again six months after surgery. In our study we observed weight gain in 15 of our patients, weight loss 5 of them and there was no weight chance in two. We observed weight gain in both men and women but it was statistically significant in men. We found that carbohydrate consumption increased statistically significant in women. It was found that the energy intake and energy expenditure increased in men postoperatively whether they both decreased in women. But these data wasn't found statistically significant. Although the number of patients in our study was not more enough compared with the other studies, postoperative euthyroid status and weight changes of the patients were similar when compared with literature. Even if there are studies about weight changes after total thyroidectomy and its relation with thyroid hormone replacement, there isn't any study about weight changes after total thyroidectomy and its relation with nutritional and physical status. For this reason, with the increase in the number of patients, our study can be a guide to future studies about the weight gain while keeping euthyroid status. key words: total thyroidectomy, weight gain, nutritional status