2010 - 2020 yılları arasında hastanemize başvuran opere papiller tiroid kanseri tanılı hastalarda antropometrik ve metabolik verilerin değerlendirilmesi
Evalution of anthropometric and metabolic data of operated papillary thyroid cancer patients admitted to OUR hospital between 2010-2020
  1. Tez No: 729493
  2. Yazar: NUMAN KAVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Opere papiller tiroid kanseri tanılı hastaların tiroidektomi öncesi ve sonrası metabolik ve antropometrik verilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız gelecekteki hastaların takibinde önemli olacaktır. Yöntem: Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine 2010-2020 yılları arasında başvurmuş, papiller tiroid kanseri tanısı konulmuş 100 hasta dahil edildi. Hastalara ait veriler; 2010-2020 yılları arasındaki poliklinik kayıtlarına dayanmaktadır. İncelenen hasta dosyalarında hastalara ilişkin demografik veriler (yaş, cinsiyet), antropometrik veriler (boy, kilo, vücut kitle indeksi(BMI), bel çevresi), tanı anındaki ve son poliklinik kontrolüne geldiğindeki laboratuvar bulguları (High Hipodansity Lipoprotein(HDL), Low Hipodansity Lipoprotein (LDL), trigliserid(TG), total kolesterol(TK), tiroid stimulan hormon(TSH), tiroksin(T4), tiroglobulin(Tg) düzeyleri), ameliyat sonrası süre, egzersiz alışkanlığı, diyabetes mellitus (DM) varlığı, hipertansiyon(HT) öyküsü, alkol tüketimi, ve sigara kullanım öyküsü araştırıldı. Bulgular: Hastaların cinsiyet dağılımında %87'si kadın, %13'ü erkek olarak saptandı. Diyabetes mellitus tanısı olan hastalar ile olmayan hastalar arasında tanı anından son kontrole geldiği zamana kadar olan kilo artışı bakımından aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,017). Diyabetes mellitus tanısı olmayan hastalarda kilo artışının daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with operated papillary thyroid cancer; It is the evaluation and comparison of metabolic and anthropometric data before and after thyroidectomy. Our study will be important in the follow-up of future patients. Material and Method: A total of 100 patients diagnosed with papillary thyroid cancer who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Outpatient Clinic of Ataturk University Faculty of Medicine between 2010 and 2020 were included in the study. The data of the patients are based on outpatient clinic records between 2010 and 2020. In the analayzed patient files, demographic data (age, gender), anthropometric data (height, weight, body mass index, waist circumference), laboratory findings at the time of diagnosis and at the final outpatient clinic control (High Hypodensity Lipoprotein, Low Hypodansity Lipoprotein), triglyceride, total cholesterol, Thyroid stimulating hormone, T4, thyroglobulin levels), postoperative time, exercise habit, history of diabetes mellitus and hypertension, alcohol consumption, smoking history were investigated. Results: In the gender distribution of the patients, 87% were women and 13% were men. The difference between patients with diabetes mellitus and those without it in terms of weight gain from the time of diagnosis to the time of the last control was found to be statistically significant (p=0.017). More weight gain was observed in patients without diabetes mellitus diagnosis.