Analyze the gyroscope and magnatometer signals to increase the success of accelerometer data for fall detection
Düşme algılama için akselerometre verilerinin jiroskop ve manyetometre sinyalleri ile analizi
  1. Tez No: 461652
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZGE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biostatistics, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Düşme en bilindik tanım olarak kişinin aniden veya beklenmedik biranda denge kaybına bağlı olarak yere yığılmasıdır. Düşen kişilere bakıldığında en çok mortalite ve morbidite oranı yaşlı bireylerde görülmektedir. Bu da büyük ölçüde önlenebilen düşmelerin yaşlılar için önemli bir sağlık sorunu oluşturduğunu göstermektedir. Bireysel ve çevresel risk faktörleri kişinin düşmesine sebep olur. Bu risk faktörlerinin önceden belirlenmesi ve algılanması ile kişinin düşmesi çoğunlukla önlenebilmektedir. Bu amaçla yaralıya müdahale süresini kısaltmayı hedefleyen düşme algılayıcı sistemler geliştirilmiştir. Düşme algılayıcı sistemlerindeki en büyük beklenti düşme eyleminin günlük yaşam aktivitelerinden ayrımını kavrayabilecek hassasiyette olmasıdır. Bu çalışmada postür hakkında en doğru sinyallerin alındığı boyun bölgesine yerleştirilen, 9 eksenli hareket sensöründen jiroskop, akselerometre ve manyetometre eksen verileri alınmıştır. Alınan veriler 4 farklı düşme ve 3 farklı yanlış düşme sinyali algılanmasına sebep olan günlük yaşam aktivite senaryosu uygulanmıştır. Bu senaryolar 25-35 yaş aralığındaki üç erkek üç bayan toplam 6 kişi üzerinde tatbik edildi. Her bir sensörden alınan sinyallere ortalama değer filtresi ve normalizasyon işlemi uygulandıktan sonra ayrı ayrı sensör gruplarına ayrılarak grafiksel hale getirildi. Elde edilen bu grafikler üzerinde yapılan analizler sonucunda dokuz eksenli düşme algılama algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen bu algoritma deneklerden alınan verilerle test edilerek düşme algılama ve günlük yaşam aktivitesini ayırma konusunda %100 başarıya ulaşmıştır. Geliştirilen bu algoritmanın bir diğer artısı ise yüksek matematiksel işlem kapasitesine ihtiyaç duymadığı için düşük kapasiteli mikro denetleyici sistemlerde bile rahatlıkla kullanılabilecek yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Fall known as the most general definition, to suddenly or unexpectedly go down onto the floor by missing balance. When looking into the falling people population, elderly people's mortality and morbidity ratio is higher then the others. It shows that on the large scale preventable falls became big health problem for elderly. Personal and peripheral-environmental risk factors are caused for falls. Generally falls can be prevented by determination and detection of these risk factors before falls. For this purpose preventable, early sensing and fall detectable systems which main target to decrease first aid applied time are developed. The signals received via sensors in the fall detection system evaluated by advanced fall detection algorithms and the condition of person is understood. Where the sensor are positioned on the body and detection of the accurate signal percentage is considerably important. The main components of the fall detection systems which sense highly accuracy of fall and distinguish falls from activities of daily living. The aim of this study is to increase of the accuracy of the fall signals with using both of the gyroscope and magnetometer signals beside the accelerometer. For this reason, fall detection sensors which have gyroscope, accelerometer and magnetometer to sense the fall, placed on necklace which is the optimum part of the body. Signals were recorded during the 4 different fall scenario and 3 different daily life activities during which caused to detect false fall signal, applied to the 25-35 years old totally 6 healthy people, half of them is woman and half of them is man. Normalization and moving average filtration are applied to taken data which are given from each sensors and separate survey of each sensor group's graphic. After analyzed these sensor's group of graphics, 9 axis fall detection algorithm is developed. Achievement of the distinguishing the daily life activities from fall is reached the %100 success by using developed algorithm. The other advantage of this developed algorithm has no need high mathematical processing capacity so can useable in low capacity micro controller systems.