Regulation of RhoGTPase dependent axonogenesis by topoisomerase IIβ in cerebellar granular neurons
Serebellar granüler nöronlarda Rho GTPaz'lara bağlı aksonogenezin DNA topoizomeraz IIβ tarafından düzenlenmesi
- Tez No: 461663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Topoizomeraz IIβ, DNA'nın çift zincirli heliks yapısına bağlı olarak rekombinasyon, replikasyon, transkripsiyon ve kromozom ayrılması gibi hücrede hayati öneme sahip olaylarda oluşan topolojik problemleri ortadan kaldırmakta sorumludur. Buna ek olarak, topoizomeraz IIβ nöral farklılaşma, akzon ve beyin gelişimi için önemlidir. Nöral gelişim esnasında, aksonal gelişimden matürasyona kadar süreci yöneten diğer moleküller de Rho GTPazlardır. Rho GTPazların ve efektörlerinin eksikliğinin nörodejenerasyon üzerindeki etkisiyle alakalı çalışmalar olmasına rağmen, topoizomeraz IIβ ve Rho GTPazların ilişkisi bilinmemektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında, nörodejenerasyonun engellenmesi ve yeni terapötik ajanların gelişmesi için, nörodejenerasyon ve nöral gelişim hakkında bilgi elde edilmesinin önemi inkar edilemeyecektir. Bu yüzden, topoizomeraz IIβ'nın susturulduğu ve transfekte edildiği durumlarda, RhoGTPazların ekspresyon seviyeleri incelenmiş, topoizomeraz IIβ'nın susturulması durumunda nöral gelişimde genel olarak negatif regülasyon yapan RhoA'nın özellikle protein seviyesinde artmasına sebep olmuştur. Yani gelecek çalışmaların sonuçlarına göre topoizomeraz IIβ transfeksiyonunun nörodejenerasyon için yeni terapötik bir ajan olabileceği umudu doğmuştur.
Özet (Çeviri)
Topoisomerase IIβ is responsible to eliminate topological problems, which is result of DNA double strand helical structure during significant cellular processes like recombination, replication, transcription, chromosome segregation. Additionally, topoisomerase IIβ is vital for neuronal differentiation, axon and brain development. During neuronal development, there are also other molecules called as RhoGTPases govern events from axonal development to maturation. Although the presence of studies related with the effect of defection in RhoGTPases and its effectors on neurodegeneration, association of topoisomerase IIβ and RhoGTPases is not known. Taking into account all of these, for prevention of neurodegeneration and development of new therapeutic agent, the importance of obtaining information about molecular mechanism of neuronal development and neurodegeneration, cannot be denied. Thus, expression levels of RhoGTPases are examined in silencing and overexpression of topoisomerase IIβ in this study and silencing of topoisomerase IIβ causes increment especially in protein level of RhoA which is generally negative regulator in neuronal development as a result. In other words, overexpression of topoisomerase IIβ might be new therapeutic agent for neurodegeneration, according to results of further studies.