Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen bazı ceviz çeşitlerinin toplam fenolik madde miktarı ile antiradikal ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antiradical and antimicrobial activity with total phenolic contents of some walnut cultivars widely grown in Turkey
- Tez No: 461681
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET NERGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ceviz, eski çağlardan beri tüketilen ve sağlığa birçok faydası olduğu bilinen bir besindir. Ayrıca bazı kanser türlerine, kalp damar hastalıklarına ve diyabete iyi geldiği bilinmektedir. Ceviz ağaçları çevresinde yetiştirilen ve olumsuz etkilenen bitkilerin yapraklarında sararma, solma ve nihai ölüm gibi belirtiler gözlenebilir. Ceviz ağacının tüm kısımlarında doğal olarak bulunan ve bu olaya neden olan maddeye 'juglon' (5-hidroksi-1,4-naftalen dion) adı verilir. Juglon; kuru yemişlerde, özellikle de cevizde bol miktarda bulunan bir naftokinondur. Bu çalışmada, Türkiye'nin bazı bölgelerinden alınan (Bitlis, Bursa, Malatya, Sakarya, Tokat) ceviz türlerinde toplam fenolik madde, antiradikal ve antimikrobiyal aktivite tayinleri yapılmıştır, kendi aralarında ve bazı yaygın ceviz türleri ile kıyaslanmıştır. Bu sonuca göre, analizleri yapılan ceviz numunelerinin toplam fenolik madde miktarları , antimikrobiyal ve antiradikal aktiviteleri farklı değerler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Walnuts are nutrients being consumed since ancient times and have lots of benefits in health; some types of cancer, coronary artery diseases and diabetes are known. Grown plants around the walnut trees, which are affected negatively, might seen sign as yellowing, fading and death. This matter is found in all parts of the walnut trees naturally and it is called juglone (5-hidroxi-1,4-naphthalene dion). The juglone; is a naphthoquinone found in nuts and especially abundant in walnuts. In this study, we determined the total phenolic content, antiradical and antimicrobial activity of some walnut types taken from different areas of Turkey (Bitlis, Bursa, Malatya, Sakarya, Tokat) and they were compared within themselves and with some other common walnut types. According to the results, total phenolic content, antimicrobial and antiradical activity of analysed walnut samples indicated different values.