Density functional studies on the structure and spectroscopy of o-methoxybenzaldehyde
O-metoksibenzaldehid molekülünün yapısı ve spektroskopisinin yoğunluk fonksiyonel incelemesi
  1. Tez No: 461682
  2. Yazar: OMHANI ABDELGHANE ALSNOSI SWESI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
o-Anisaldehid (OAA) olarakta bilinen o-methoxybenzaldehyde molekülünün yapısal ve spektroskopik (IR, Raman, UV-Vis, DOS, and NMR) özellikleri B3LYP/6-311++G** hesap seviyesinde incelendi. Metoksi ve aldehid gruplarının yönelimlerinden kaynaklı dört kararlı konformer (Conf1–4) potansiyel enerji yüzey taramaları ile bulundu. OAA nın deneysel ve hesaplanan spektrumlarının karşılaştırılmasından en kararlı Conf1 ve ondan 3 kcal/mol daha az kararlı olan Conf2 nin oda sıcaklığında ana türler olduğu anlaşılmaktadır. Conf1 den 5 kcal/mol daha az kararlı olan Conf3 ve Conf4 ise eser miktardada olsa dengede bulunmaktadır. Titreşim modu tanımları iç koordinatların yüzdelik potansiyel enerji dağılımı cinsinden belirlenmiştir. UV-Vis elektronik soğurma bandlarındaki ana geçişler belirlenmiştir. CDCl3 çözeltisi OAA nın UV-Vis soğurma bandlarını kırmızıya kaydırmaktadır. Çözelti ayrıca OAA yı daha reaktif ve kimyasal olarak yumuşak kılmaktadır. OAA nın moleküler elektrostatik potansiyel haritaları, kısmi atomik yük dağılımları ile HOMO ve LUMO enerjilerine bağlı karakteristik özellikleri tartışılmıştır. OAA nın deneysel ve teorik spektral özellikleri arasındaki uyum bu çalışmadaki hesap seviyesinin benzer moleküller içinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The structural and spectroscopic (IR, Raman, UV-Vis, DOS, and NMR) investigations have been performed on o-methoxybenzaldehyde (known also as o-anisaldehyde, and abbreviated as OAA) at the B3LYP/6-311++G** computational level. Potential energy surface scans locate four stable conformers (Conf1–4) arising from the alignments of the methoxy and aldehyde moieties of OAA. The comparison of the experimental and calculated spectra of OAA suggests that the most stable the Conf1 and the 3 kcal/mol higher-lying Conf2 are the main species of OAA at room temperature while rare amounts of the 5 kcal/mol higher-lying Conf3 and Conf4 exist also in the equilibrium. The vibrational mode assignments have been performed in terms of percent potential energy distribution of internal motions. The main transitions in the UV-Vis electronic absorption bands have been identified. The CDCl3 solvent has been calculated to red-shift the UV-Vis absorption bands of OAA. The solvent has also been shown to make OAA more reactive and softer. Molecular electrostatic potential maps, partial atomic charge distributions, and several molecular characteristics of OAA that depend on the HOMO and LUMO energies have been discussed. The agreement between the experimental and calculated spectral features of OAA indicates that the present level computations can be used in studying similar compounds.