Bor akrilat bazlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonları ve antifouling deniz boyalarında kullanımı
Synthesis, characterization and antifouling sea paint application of boron acrylate based polymers
  1. Tez No: 461680
  2. Yazar: MURAT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Marine Science, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yapılan çalışmada antifouling boyalarda kullanılmak üzere bor içerikli homopolimer ve kopolimer sentezi gerçekleştirilmiştir. Glikolmonometakrilat, poliakrilik asit, polimetakrilik asit, polihidroksietil metakrilat, polistirenmaleik anhidrit, polimetilmetakrilat, homo ve kopolimer sentezleri gerçekleştirildikten sonra borik asit ve fenil boronik asit modifikasyonları farklı oranlarda yapılmıştır. Sentezlenen polimerlerin karakterizasyonları; Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), nükleer manyetik rezonans spektroskopisi (NMR), yüzey gerilimi ve temas açısı ölçüm cihazları yardımıyla yapılmıştır. Modifikasyonu gerçekleştirilen polimerler antifouling boya formülasyonuna biyosit amaçlı kullanıllanılıp antibakteriyel testleri yapılmıştır. Boya yüklemesi yapılan antifouling boyaların doğal deniz ortamında dinamik ve statik testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, boron containing homopolymers and copolymers were synthesized for the purpose of using in antifouling dyes. Firstly, polymethacrylic acid (PMAA), polyhydroxyethylmethacrylate (PHEMA), polystyrene maleic anhydride (PSMA), polymethyl methacrylate (PMMA) homopolymers and copolymers were synthesized. Then the synthesized polymers were modified with several ratios of boric acid and phenyl boronic acid. The modified polymers were then characterized using Fourier transform infra-red (FTIR), thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimeter (DSC), nuclear magnetic resonance spectroscopy (NMR), surface tension and contact angle measurement devices. Antibacterial tests were also done on the modified anti-fouling dyes for detecting biocides. The dynamic and static properties of these antifouling dyes were tested in the natural marine environment.