Structure of fractional spaces generated by differential and difference neutron transport operators
Diferensiyel ve fark nötron transport operatörlerinin ürettiği kesir uzayların yapısı
- Tez No: 461685
- Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, diferensiyel ve fark nötron transport operatörlerinin pozitifliği elde edilmiştir. Bu diferensiyel ve fark operatörleri tarafından üretilen kesirli uzayların yapısı incelenmiştir. Uygulamalarda nötron transport denklemi için Cauchy probleminin kararlılık teoremleri ispatlanmıştır. Nötron transport denkleminin başlangıç değer probleminin yaklaşık çözümü için kurulan fark şemalarının kararlılık teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, the positivity of the differential and difference neutron transport operator is established. The structure of fractional spaces generated by these differential and difference operators is investigated. In applications, theorems on stability of Cauchy problem for the neutron transport equation are established. Theorems on stability of difference schemes for the approximate solution of the initial value problem for the neuron transport equation are proved.