Determining speed of vehicle for economical fuel consumption on specified route according to the slope of the road
Araçlarda mevcut rota üzerinde yolun eğim bilgisine göre ekonomik yakıt tüketimi için hız belirleme
- Tez No: 461687
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEVKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Literatürde sayı ve çeşit olarak yakıt tüketimi modelleri önerilmesine rağmen, onların gerçek hayat verileri kullanılarak doğrulandığı çalışmalar sınırlıdır. Bu tezde ilk olarak, iki yolcu aracı ve üç farklı güzergâh üzerinde bir cep telefonu uygulaması ile gerçek zamanlı olarak toplanan veriler kullanılarak altı farklı matematiksel model sayısal olarak karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Özellikle, rota seçimlerinde ve sonuçların analizlerinde yolun eğiminin yakıt tüketimine etkisine odaklanılmıştır. İkinci olarak, bu çalışmada bir aracın yakıt tüketimini tahmin etmek için, doğrusal regresyon, yapay sinir ağları ve destek vektör makineleri dahil olmak üzere üç farklı regresyon modeli geliştirilmiş ve performansları incelenmiştir. Üç güzergahta ve üç farklı binek araçla toplanan gerçek veriler kullanılarak literatürdeki beş anlık yakıt tüketimi modellerinin karşılaştırmalı sonuçları gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, anlık yakıt tüketimi modellerinin tahmin değerleri doğruluğu veri setlerine göre değişkenlik gösterirken, regresyon modellerinin veri girişindeki değişikliklere karşı önemli ölçüde daha iyi ve daha güçlü olduğu gösterilmiştir. Üçüncü olarak, bir aracın başlangıç ve bitiş noktaları arasında gidebileceği tüm rotalar için yolun eğim bilgileri de göz önünde bulundurularak toplam yakıt tüketimlerinin hesaplandığı, bu rotalardan en ekonomik olanın tespit edilmesi ve seçilen rota üzerinde sürekli seyir hızlarını bulmanın mümkün olduğu bir dinamik programlama yaklaşımı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the number and variety of fuel consumption models proposed in the literature, studies on their validation using real-life data are limited. This dissertation firstly, reviews and numerically compares six such models against data collected in real-time from a passenger vehicle on three routes, using a mobile phone application. A particular focus has been placed on testing the effect of the road gradient on fuel consumption in the selection of the routes and the analysis of the results. Secondly, it describes the development of three types of regression models to estimate fuel consumption of a vehicle, including linear regression, artificial neural network and support vector machines. The thesis presents comparison results with five instantaneous fuel consumption models from the literature using real data collected from three passenger vehicles on three routes. The results indicate that while the prediction accuracy of the instantaneous fuel consumption models varies across the data sets, those obtained by the regression models are significantly better and more robust against changes in input data. Thirdly, it describes a dynamic programing approach able to find the most economical route, total fuel consumption estimate and the continuous optimal travelling speeds for a vehicle travelling from origin to destination with a set of possible routes.