Prediction of pressure cofficient on tunnel dam high gates with the aid of hydraulic model and the PASW statistical program
Hidrolik model ve PASW istatistiksel yazılımı ile tünel baraj kapakları üzerindeki basınç katsayılarının tahmini
  1. Tez No: 461688
  2. Yazar: SHEERAZ MAJEED AMEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA MOHAMMED AHMED TAHER, DOÇ. DR. THAMIR AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geniş ölçekte çeşitli çalışma koşulları altında hidrostatik ve hidrodinamik kuvvetler üretilip dikey baraj kapakları üzerine etkitilmiştir. Bu kuvvetler, kapak açıklığı oranları, debi ve kapak geometrisine göre değişmektedir. Bu çalışmada, değişen debi, kapak uç açısı ve aşağı eğim katsayıları ve ilgili çıktıların etkileri göz önüne alınarak sözkonusu kuvvetler incelenmiştir. Yapılan incelemelerde, toplamda yedi farklı açı, üç farklı debi miktarı ve dört farklı eğimde kullanılmıştır.Kapak geometrisi, debi ve eğimin etkilerine karşı incelenen üst, alt ve aşağı çekim basınç katsayılarının tahmin edilebilmesi için gereken parametreleri belirleme amacıyla bir hidrolik model oluşturulmuştur. İncelemelerde kullanılan açılar; θ=25° , θ=27°, θ=30°, θ=35° , θ=37°, θ=40°, ve θ=42° dir. Kullanılan debi miktarları 0.028 m3/sec ila 0.04 m3/sec arasında değişmektedir. Dikkate alınan dikey eğimler (0, 0.25%, 0.5% , ve 0.75%) dir. Çalışmadaki değişkenlerin belirlenmesi için 84 deneysel analiz yapılmıştır. Sonuçlara göre üst basınç katsayısı değişen debi miktarı, kapak uç açısı ve tünel eğiminden oldukça etkilenmektedir fakat değişen kapak açıklıkları oranında bu etki çok daha azdır. En yüksek değerlere, (θ=35°) açı, (0.5 %) eğim ve (0.04 m3/sec) debide ulaşılmıştır. onuçlar alt basınç katsayısı çalışılan değişkenlerin varyans ile onun davranış ve değerler, gerekli düzenli değil, ancak, söz konusu değişkenlere bağlı olduğunu göstermektedir. downpull kuvveti katsayısı sonuçları Ancak, negatif değerler belirli bir kapı dudak şekilleri ve açıklıklar elde edilir çalışılan değişkenler, anlamlı ilişkiler göstermektedir. değerler görülen daha belirgin tahliye düzeyine ve tünelin yamaçları ölçüde için ilişkilidir. sosyal bilimler istatistiksel paketi (SPSS) doğrusal. olmayan regresyon kullanılarak bir girişim hayranlarıyla elde edilen denklemler deney sonuçlarının seçilmiş olgularda ile iyi bir anlaşma gösterilen kapı dudakların çeşitli açılardan için kapı açıklıkları ile alt basınç katsayısı ile ilgili denklemler ayarlamak için yapıldı .
Özet (Çeviri)
Hydrostatics And Hydrodynamics Forces Are Generated And Applied On The Vertical Lift Tunnel Gates Due To A Wide Range Of Operating Conditions. These Forces Are Varying With Different Gate Openings Ratios, Discharges And Gate Geometries. In This Work, Investigation Of The Said Forces Is Made Paying Particular Attention On The Effects Of Varying Discharges, Gate Lip Angles And Longitudinal Slopes On Values Of Downpull Coefficients And Related Outputs. Total Of Seven Angles, Three Discharges And Four Slopes Were Investigated. Hydraulic Model Was Constructed In This Work For The Sake Of Measuring All Parameters Required For Estimating The Top, Bottom And Downpull Pressure Coefficients Which Are All Examined Against The Effects Of Gate Geometries, Flow Rate And Slopes. .The Results Show That The Top Pressure Coefficient Is Effectively Affected By Change Of Discharge, Gate Lip Angles, And Slopes Of Tunnel And Less Effect Are Observed With Change Of Gate Openings Ratios. The Maximum Values Are Obtained For At (Θ=35°) Angle, (0.5 %) Slope And (0.04 M3/Sec) Discharge. The Results Show That The Bottom Pressure Coefficient Is Related To The Said Variables, However, Its Behaviour And Values Not Necessary Regular With Variance Of Studied Variables. The Downpull Force Coefficient Results Show Significant Relationships With The Studied Variables, However, Negative Values Are Obtained At A Certain Gate Lip Shapes And Openings. The Values Are Seen More Significantly Related To The Discharge Level And For Some Extent To The Slopes Of Tunnel. An Attempt By Using The Nonlinear Regression Of Statistical Package Of Social Sciences (SPSS) Was Made To Set Equations Relating Bottom Pressure Coefficient With Gate Openings For Several Angles Of Gate Lips .The Obtained Equations Are Shown In Good Agreement With The Selected Cases Of Experimental Results.