Toxicological analysis and in vitro immunogenicity of gold NP based vaccination platform
Altın nanopartikül bazlı aşılama platformunun toksikolojik ve immünojenik analizi
- Tez No: 461689
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BAKYTZHAN BAKHAUTDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Nanoteknolojideki artan araştırmalar, altın nanopartiküllerin (AuNP) insanda kullanımının güvenli olduğunu göstermektedir. Hem sentezinde hem de tasarımındaki özgün yaklaşımlar, bilim adamlarına AuNP'i farklı şekillerde ve farklı yüzey modifikasyonlarında yapma imkânı vermiştir. Böylece, AuNP'nin biyouyumluluğu artarken, uygulanabilirliği ve mikromolar aralıkta toksik olmadan kullanımı da artmaktadır. Günümüzde AuNP, hem kanser tedavisinde hem de ilaç gönderim ve aşı platformlarında oldukça çalışılmaktadır. Genel olarak, AuNP toksisiteyi azaltırken, aşıların bağışıklık ve etkinliğini artırır. Amacımız üzerinde gönderilecek protein ve TLR ligandları olan özgün AuNP bazlı aşı platformunun immunojenik potansiyelini araştırmaktır. Bizim AuNP formülasyonumuz, 50 nm olan altın nanokürecikler, ve onların üzerinde bulunan hedef proteinler, polietilenimin ve TLR agonistlerinden oluşmaktadır. Bu aşı platformunun in vitro ve in vivo toksik etkileri hem HepG2 hücre hattında hem de 129S6/SeVe farelerinde araştırıldı. Ayrıca, bu platformun in vivo ortamda NF- κB ve AP-1 aktivasyonu ölçülmesi ile immunojenik özellikleri de incelendi. Sonuç olarak, çalışmamız AuNP platformunun düşük toksisite ile yüksek immunojenik aşı potansiyeli olduğu gösterilmiştir. Yakın gelecekte, bu aşı platformunun in vivo kanser modelinde etkinliğini test etmeyi hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
The increasing research in nanotechnology shows that gold nanoparticles (AuNP) can be safe for human use. Novel approaches in design and synthesis of AuNP allowed the scientists to create them in various shapes with highly variable surface modifications, thereby, increasing the biocompatibility of AuNP and making them more applicable and nontoxic in micromolar ranges. Nowadays, the AuNP have been extensively studied in the treatment of cancer as drug delivery as well as vaccine platforms. In general, the AuNP reduce the toxicity and improve the immunogenicity and efficacy of vaccines. Our aim is to investigate the immunogenic potential of a novel AuNP-based vaccine platform consisting of a protein target and TLR ligands. Our AuNP formulation is based on 50 nm gold nanospheres and and carries target proteins, polyethyleneimine and TLR agonists. We have investigated the in vitro and in vivo toxicologic properties of the AuNP vaccine platform in cell culture media using HepG2 cells and in healthy 129S6 type mice, respectively. The immunogenic properties of AuNP were first investigated in vitro by measuring the activation of NF-kB and AP-1 in reporter cell lines. As a result, our studies revealed low toxicity of our AuNP platform and its highly immunogenic vaccine potential. In the nearest future, we are going to test the efficacy of AuNP vaccine using in vivo cancer model.