Katı oksit yakıt hücreleri için iki katkılı N0.20MxCe0.8-xO1.9-(x/2) esaslı elektrolitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of co–doped N0.20MxCe0.8-xO1.9-(x/2) based electrolytes for solid oxide fuel cells
- Tez No: 461705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ FARUK ÖKSÜZÖMER, YRD. DOÇ. DR. ALİYE ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyada enerji tüketiminin büyük kısmı kömür petrol gibi fosil yakıtların yanmasıyla sağlanmaktadır. Bu yakıtlar verimsiz ve çevreyi kirletici niteliktedir. Günümüzde ekosistemin daha fazla zarar görmemesi için ihtiyaç duyulan enerjinin temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması istenmektedir. Yakıt hücreleri yakıtın kimyasal enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren etkin sistemlerdir. Yakıt hücresi sistemlerinden olan katı oksit yakıt hücreleri (KOYH), yüksek verimle enerji üretimi sağlar. Bu hücrelerde özellikle elektrolit malzemesinin iyonik iletkenliği geliştirilmelidir. YSZ katı oksit yakıt hücrelerinde yaygın olarak kullanılan elektrolitlerdendir ve yeterli iyonik iletkenliğe ulaşabilmesi için yüksek sıcaklık (~1000°C) gerektirirler. Böylece hücre yapısında kullanılacak yapı malzemelerinin seçimi kısıtlanır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için orta işletim sıcaklıklarında (500-800°C) yüksek iyonik iletkenlik gösteren elektrolitlere ihtiyaç duyulmaktadır. Seryum oksit (CeO2) esaslı elektrolitler ise
Özet (Çeviri)
Coal, petrol and fossil based fuels are the high portions of energy sources in the world. This fuels are inefficient and polluting. Nowadays the need to protect the ecosystem, clean and renewable energy sources are being developed. Solid oxide fuel cells (SOFCs) are efficient devices that convert the chemical energy of a fuel into electrical energy. SOFCs which are one of the kind of fuel cells efficiently provide energy production. It is necessary to develop the ionic conductivity of electrolytes used in SOFCs. In general, conventional SOFC systems that use yttria-stabilized (YSZ) as an electrolyte for their high conversion efficiency are operated at around 1000°C. However, operation at high temperatures yields some problems. It is thus necessary to lower (500-800°C) the temperature of the SOFCs. Cerium oxide (CeO2) based electrolytes has been showing promising material with high ionic conductivity