Endometriozis hücre yapılarının spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the structure of endometriosis cells by spectroscopic methods
  1. Tez No: 461710
  2. Yazar: GÖZDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖZEL, DOÇ. DR. TANER USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endometriozis, uterusun içini döşeyen ve endometrium olarak adlandırılan dokunun uterus dışında bir yerde görülmesidir. Buralarda kronik inflamatuar reaksiyonu indükleyerek skar dokusu oluşmasına yol açar. Başlıca pelvik periton, overler, rektovajinal septum, mesane ve bağırsaklarda görülür. Nadiren de karaciğerde ve diyaframda görülebilir. Endometriozis üreme çağındaki 10 kadından 1'nde görülür (çoğunlukla 15-49 yaşları arasında. Endometriozis bulunduğu yere, yaygınlığına ve endometriotik implantların derinliğine, adezyonların varlığına ve derecesine, ovaryan endometrioma bulunup bulunmamasına bağlı olarak Evre 1(minimal), Evre 2(hafif), Evre 3(orta), Evre 4(ağır) olarak 4 grupta sınıflandırılır. Bu çalışmada, hastalardan elde edilen endometriozis doku örnekleri spektroskopik yöntemlerden biri olan Raman Spektroskopisi ile incelenerek, endometriozisin hasta dokuları üzerindeki moleküler düzeydeki etkileri saptandı. Deneysel olarak elde edilen Dispersif Mikro Raman spektrumları hastalığın histolojik tanısından ve literatürden elde edilen veriler ile karşılaştırılarak, hasta dokularındaki endometriozise bağlı değişiklikler yorumlandı. Bu çalışma, moleküler spektroskopisinin tıp alanında bir uygulamasıdır. Tez çalışmamız dahilinde incelediğimiz endometriozis hücre örneklerinin titreşimsel spektral verilerine ulaşabilmek için, katı fazdaki endometriozis örneklerimizin dispersif Raman spektrumları oda sıcaklığında 532 nm ve 785 nm dalga boylu lazer kaynaklarına sahip olan bir Jasco NRS 3100 model mikro Raman spektrometre ile kayıt edildi. Kaydedilen spektrumlarda gözlenen karakteristik dikkat çekici bandlar işaretlendi. İşaretlenen bu bandların şiddet oranları 'Band Bileşenleri Analizi' yöntemi kullanılarak saptadı. Bu oranlar yorumlanarak hasta dokuları arasındaki spektral farklılıklar (hastalığın şiddetine bağlı olarak ortaya çıkan) saptandı.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a condition in which tissue similar to the lining inside the uterus (called“the endometrium”), is found outside the uterus, where it induces a chronic inflammatory reaction that may result in scar tissue. It is primarily found on the pelvic peritoneum, on the ovaries, in the rectovaginal septum, on the bladder, and bowel. In very rare cases it has been found on the diaphragm and in the lungs. Endometriosis affects an estimated 1 in 10 women during their reproductive years (lie. usually between the ages of 15 to 49). Endometriosis is classified into one of four stages (I-minimal, II-mild, III-moderate, and IV- severe ) depending on location, extent, and depth of endometriosis implants; presences and severity of adhesions; and presence and size of ovarian endometriomas. In thesis study, some tissue samples (with endometriosis) obtained from patients were investigated by using one of spectroscopic methods Raman Spectroscopy, and thereby the effect of endometriosis (at molecular level) on the patient tissues were determined. Comparing the dispersive Raman spectra of the investigated samples, with the data obtained from the histologic diagnosis and literature, the changes on the patient tissues due to endometriosis were interpreted. This work is a medical application of molecular spectroscopy. To obtain the vibrational spectral data of samples of endometriosis cells that we investigated in our thesis study, the dispersive Raman spectra of the endometriosis samples in solid phase were recorded at room temparature by using a Jasco NRS-3100 model Micro-Raman spectrometer with laser sources of 532 nm and 785 nm wavelengths. The prominent ones among the characteristic fundemental bands observed in the recorded spectra were marked. The intensity ratios of these marked bands were determined by using the method 'Band Component Analysis'. The spectral differences among the investigated patient tissues were determined by interpreting there ratios.