Müşteri segmentasyonuna dayalı buzdolabı tasarımında entegre yöntemler: Kano modeli, bulanık bilişsel haritalama ve kalite fonksiyon yayılımı
Integrated methods in refrigerator design based on customer segmentation: kano model, fuzzy cognitive mapping and quality function deployment
  1. Tez No: 947960
  2. Yazar: DAMLA SELİN ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA İLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde artan rekabet, teknolojik gelişmeler ve tüketici bilincinin yükselmesi, sektörde faaliyet gösteren firmaların, müşteri beklentilerini çok daha yakından incelemeye ve bu beklentilere uygun ürün geliştirme süreçleri oluşturmaya zorlamaktadır. Bu bağlamda, hane içi kullanımın vazgeçilmez unsurlarından biri olan buzdolapları, yalnızca temel soğutma fonksiyonu ile değil, aynı zamanda enerji verimliliği, iç hacim, tasarım, teknolojik donanım ve kullanıcı dostu özellikleri gibi çok sayıda kriterle değerlendirilmekte ve tüketicinin beklentileri açısından oldukça kompleks bir değerlendirme sürecine konu olmaktadır. Tüketiciler, buzdolabı seçiminde yalnızca rasyonel kriterlere değil, aynı zamanda yaşam tarzı, demografik özellikler ve kişisel önceliklere göre şekillenen öznel faktörlere de önem vermektedir. Bu durum, müşteri beklentilerinin tek boyutlu analizlerle anlaşılmasının yetersiz kalmasına ve çok boyutlu, sistematik yaklaşımların gerekliliğine işaret etmektedir. Tez çalışmasının ilk aşamasında, müşteri beklentilerinin analiz edilebilmesi amacıyla Kano modeli kullanılmış; böylelikle müşteri beklentileri heyecan verici, temel/olması gereken, beklenen ve fark yaratmayan gibi kategorilere ayrılmıştır. Ardından, katılımcı yanıtları demografik faktörler (yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, hane tipi vb.) ile segmentlere ayrılarak analiz edilmiş ve gruplar arasındaki anlamlı farklar Ki-kare testi ile test edilmiştir. Böylece, farklı müşteri segmentlerinin beklenti düzeyleri ve öncelikleri ortaya konmuştur. İkinci aşamada, buzdolabı tasarımında esas olan teknik gereksinimlerin birbiriyle olan ilişkileri ve bu ilişkilerin sistem üzerindeki etkileri Bulanık Bilişsel Haritalama (BBH) yöntemi ile modellenmiş; böylece yalnızca teknik özellikler arasındaki etkileşimlerin de teknik önceliklendirme sürecine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında, belirlenen müşteri beklentileri, ürün geliştirme sürecine rehberlik edecek şekilde Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yöntemiyle teknik gereksinimlerle eşleştirilmiş ve her bir teknik özelliğin müşteri beklentilerini karşılama düzeyi analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, buzdolabı sektöründe faaliyet gösteren üretici ve tasarımcı firmalara, müşteri beklentilerini daha doğru anlama, segmentlere göre farklılaşan ihtiyaçlara cevap verme ve teknik önceliklendirme kararlarında sistematik bir yöntem izleme konusunda katkı sağlamaktır. Yapılan analizler sonucunda, müşteri memnuniyetine en fazla etki eden teknik parametrelerin kompresör seçimi, soğutma çevrimi tasarımı, elektronik kart tasarımı ve kapı sacı tasarımı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu teknik önceliklerin müşteri segmentlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği; örneğin cinsiyet, yaş ve yaşam tarzı gibi değişkenlerin teknik tercihleri etkilediği saptanmıştır. Bu çok boyutlu yaklaşım sayesinde elde edilen sonuçlar, segment bazlı ürün tasarımı kararlarına yön verebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing competition, technological advancements, and rising consumer awareness are forcing companies operating in the sector to closely examine customer expectations and develop product development processes that align with these expectations. In this context, refrigerators, which are one of the indispensable elements of household use, are evaluated not only by their basic cooling function but also by numerous criteria such as energy efficiency, internal volume, design, technological equipment, and user-friendly features, making the evaluation process quite complex in terms of consumer expectations. Consumers place importance not only on rational criteria but also on subjective factors shaped by lifestyle, demographic characteristics, and personal preferences when choosing a refrigerator. This situation indicates that understanding customer expectations through one-dimensional analyses is insufficient and highlights the necessity for multi-dimensional, systematic approaches. In the first phase of the thesis study, the Kano model was used to analyze customer expectations; thus, customer expectations were categorized into exciting, basic/required, expected, and indifferent categories. Subsequently, participant responses were analyzed by segmenting them based on demographic factors (age, gender, income level, household type, etc.), and significant differences between the groups were tested using the Chi-square test. Thus, the expectation levels and priorities of different customer segments have been revealed. In the second phase, the relationships between the technical requirements essential to refrigerator design and their effects on the system were modeled using the Fuzzy Cognitive Mapping method; thus, the impact of interactions between technical features on the technical prioritization process was also evaluated. In the final stage of the study, the identified customer expectations were matched with technical requirements using the Quality Function Deployment method to guide the product development process, and the level of each technical feature in meeting customer expectations was analyzed. The aim of this study is to contribute to manufacturers and designers operating in the refrigerator sector by helping them better understand customer expectations, respond to differentiated needs according to segments, and follow a systematic approach in technical prioritization decisions. As a result of the analyses conducted, it has been determined that the technical parameters with the greatest impact on customer satisfaction are compressor selection, cooling cycle design, electronic board design, and door sheet design. Additionally, it has been determined that these technical priorities show significant differences according to customer segments; for example, variables such as gender, age, and lifestyle affect technical preferences. The results obtained through this multidimensional approach are of a nature that can guide segment-based product design decisions.