Korunan alan yönetiminde katılımcılık: Göreme Tarihi Milli Parkı örneği
Participation on protected area management: The case of Goreme Historical National Park
  1. Tez No: 327141
  2. Yazar: DENİZ ÇOLAKKADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Çalışmada Türkiye'deki korunan alanlar için katılımcı yönetim modelinin Göreme Tarihi Milli Parkı örneğinde oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle Türkiye'deki korunan alan yönetim sisteminin katılımcı yaklaşımlara uygunluğu değerlendirilmiştir. Daha sonra Göreme Tarihi Milli Parkı temel paydaş gruplarının katılım yaklaşımı ile ilgili görüş ve bilgi düzeyleri, sorgulama yöntemiyle belirlenmiştir.Göreme Tarihi Milli Parkı'nda katılımcı kırsal değerlendirme yaklaşımı ile paydaş analizi gerçekleştirilmiş ve anahtar paydaş gruplar saptanmıştır. Araştırma alanında anahtar paydaş gruplar tarafından algılanan çatışmalar ve bu çatışmalara çözüm önerileri, bulanık bilişsel haritalama yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bulanık bilişsel haritalar, grafik teorisi analizleri ile değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda Göreme Tarihi Milli Parkı örneğinde gerçekleştirilen çalışma süreci doğrultusunda ülkemizdeki korunan alanlar için katılımcı yönetim modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to establish the model of participatory management for protected areas in Türkiye in the case of Göreme Historical National Park. For this purpose, initially the suitability of the protected area management system in Türkiye were evaluated to participatory approaches. Then leading stakeholder groups? point of views and knowledge levels related to participation approach were determined by the interrogation methods in Göreme Historical National Park.Stakeholder analysis through participatory rural appraisal approach was carried out and key stakeholder groups were determined. Conflicts and solutions to these conflicts perceived by key stakeholder groups in the research area were determined by using fuzzy cognitive mapping method. Fuzzy cognitive maps were assessed by graph theory analyses.As a result of the study, participatory management model was developed for protected areas of our country in accordance with the process carried out by the case study of Göreme Historical National Park.