Çaldağı ve çevresinin florası
Flora of Caldagi and surrounding
- Tez No: 461728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada Çaldağı ve çevresinin floristik özellikleri araştırılmıştır. Araştırma alanı Grid kareleme sistemine göre C2 karesi içinde yer almaktadır. Nisan 2013-2015 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda, araştırma alanında 88 familyaya ait 371 cins, 718 tür ve tür altı seviyede takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 7'si Pteridophyta bölümüne, 711'i Spermatophyta bölümüne aittir. Spermatophyta bölümüne ait olan taksonlardan 8'i Gymnospermae, 703'ü Angiospermae alt bölümüne dahildir. Angiospermae alt bölümüne ait taksonlardan 591'i Dicotylodonae, 112'si ise Monocotyledonae sınıfına aittir. Florayı oluşturan taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir; 360 takson Akdeniz, 42 takson Iran-Turan, 26 takson Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgesine aittir, fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen takson sayısı 290' dır. Bölgede bulunan taksonların hayat formlarına göre dağılımları ise şöyledir; 55'i Fanerofit, 42'si Kamefit, 331'i Hemikriptofit, 102'si Kriptofit, 186'sı Terofit ve 2 tanesi Vasküler parazittir. Araştırma alanındaki endemik takson sayısı 125 olup endemizm oranı % 17,40'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, Çaldağı and its surrounding's floristical features were investigated. The research field is placed at C2 square according to Grid system. As a result of field studies, which were conducted between the years of April 2013-2015, 718 taxa belonging to 371 genera and 88 families, were identified in the research area. Of these, 7 taxa are reserved in the Pteridophyta section and 718 are in the Spermatophyta section. 8 taxa belong to the Spermatophyta section are included in the Gymnospermae and 711 taxa are in the Angiospermae section. 591 taxa of Angiospermae belong to the Dicotyledonae and 112 taxa belong to the Monocotyledonae class. The distribution of the taxa, according to phytogeographic region, are as follows; 360 taxa belong to Mediterranean; 42 taxa Irano-Turanian; 26 taxa Euro-Siberian phytogeographic region and 290 taxa are not known which phytogeographic region they belong. According to the life forms; 55 taxa belong to Phanerophytes, 42 Chamaephytes, 331 Hemicryptophytes, 102 Cryptophytes, 186 Therophytes, 2 Vascular parasites. The number of endemic taxon is 125 and the endemism rate is % 17,40.