Çal-çatma dağları ve çevresinin florası
- Tez No: 36021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
7. ÖZET Araştırma bölgemiz oları Çatma (1337m. ) ve çaldağ (1407m* ) Bağyurdu (Kemalpaşa- İ zmir), Bayındır ( 1 amir).':. r a 3 1 nd a yer a İma k t ad ı r. Araştırma bölgemizin büyük bir kısmında kireçtaşı, filiş ve metamorfik ayrılmamış kayalar bulunmaktadı r. B'j-igemızde en yaygın toprak tipi ise, kahverengi ermen c öp r ağıdır. Çalışmalarımız sonucu araştırma alanımızda, 6J familyaya ait, toplara 526 vasküler bitki taksonu belirlenmiştir k Belirlenen bu taksonlatm 17 'si end emik olup, toplara floranın %3'nü oluşturmaktadır. Araştırma bölgesinde tespit edilen 526 taksonun fitocoğrafya bölgelerine göre, yüzde dağılımı şöyledir: Akdeniz elementleri %24.6/ Avrupa-Sibirya elementi %5.5. İ ran-Turan elementleri %1,3 ve %65.4'ü iae çok bölgeli veya kozmopolit taksonlardan oluşmaktadır. $1
Özet (Çeviri)
S.SUMHÛHY The investigation region, Çatma (1337m. ) and Çal (1407m.) Mountain are located Bagyurdu (Kemalpaşa- İzmir) and Bayındır (İzmir). Limestone, phyllis and unsperated metamorphical rocXs can be seen in the most places in the area. Tmost. well- known soil is bro^>m colour forest soil. According to the result of investigation, total number of 52 6 vascular plant taxa, belonging to 81 families, are determined. There are 17 endemic taxa with 3 percentage among these. The percentage of taxa, according to the phytogeoraphial areas are as fallow: 24.6 % Mediterranean, 5.5 % Euro-Siberian, 1.3 % İ ran-Turan and 65.4 % multi- reginol or cosmopolite. £2_