Elektrik ark püskürtme yöntemi ile üretilen alüminyum kaplamaların karakterizasyonu ve optimizasyonu
Characterization and optimization of aluminum coatings produced by electric arc apray method
  1. Tez No: 461760
  2. Yazar: ENVER TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜSTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışan metale koruyucu kaplamalar yapmak önemlidir. Termal sprey hızla büyüyen bir pazar ve elektrik ark spreyde düşük işletim ekipman maliyetleri, yüksek birikme oranları ve verimliliğinden dolayı bu pazarda önemli bir paya sahip. Elektrik ark püskürtme metalik malzemelerin bir altlık yüzeyine biriktirilmesi prosesidir. Üretilen kaplamalarda mikroyapı kalitesi kaplama parametreleri ve püskürtme sistemi kontrolüne önemli ölçüde bağlıdır. Endüstride kullanımı yaygınlaştırmak ve kaplama kalitesini yükseltmek için, kullanılan parametrelerin etkisinin çok iyi araştırılması ve bu değişkenlerin kaplama özelliklerine etkilerinin bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada elektrik ark püskürtme yöntemiyle farklı parametrelerde alüminyum tel kaplamalar üretilip, bu parametre etkilerinin kaplama özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Üretilen kaplamaların optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemesi ile EDS analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda, alüminyum tel için uygun kaplama parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protective coatings are important to metal working. Thermal spray is a rapidly growing market, and electric arc spraying is gaining a significant share of this market because of its low operating/equipment costs and high deposition rates and efficiency. Electric arc spraying is a process of depositing metallic materials on a substrate. Coating microstructure depends very much on spray system and parameters employed. The investigation and improvement of coating properties subjected to different wire arc spray parameters requires the knowledge of coating properties of the industry on high quality coatings. In this study, aluminum coatings were produced by electric arc spray with different process parameters and investigating the effect of spray parameters on coating characteristics. The coatings were investigated optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM) with EDS analysing methods. After this study, it was found that process parameters affected on coating characterization. As a result of these experiments suitable the spray parameters can be determined according to the requirements of the aluminum wire coatings.