Sakarya çevresindeki su örneklerinde bazı anyonların tayininde iyon kromotografi metodunun kullanılması
Use of ion chromatography method on the determination of some anions in the water collected from Sakarya/Turkey region
- Tez No: 461761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Su, iyi bir çözücü olması nedeniyle doğada saf olarak bulunmaz, içerisinde az ya da çok oranda çözünmüş maddeler bulunur. Suyun kalitesi, içinde erimiş halde bulunan bu maddelerin cinsine ve miktarına bağlıdır. İçme ve kullanma sularında olduğu gibi tarım ve sanayide kullanılacak sularda da suyun bileşimi oldukça önemlidir. Suda erimiş halde bulunan maddelere tuz adı verilir. Tuzlar, su içinde elektrolit veya dissosiye olmuş, iyonlarına ayrılmış durumdadır. Tuzlardan bazik olana anyon adı verilir. Suda bulunan anyonlar çok az miktarlarda bulunabildiği gibi suyun kullanılmasına engel olacak boyutlarda da bulunabilir. Yüksek oranda anyon içeren sular, sulama suyu olarak kullanıldığında, gerekli önlemler alınmazsa, toprağın yapısının zamanla bozulmasına neden olur. Bu çalışmada Sakarya'dan toplanan 13 farklı su numunesinde yedi farklı anyonun (Florür, Klorür, Nitrit, Bromür, Nitrat, Fosfat ve Sülfat) eş zamanlı analizleri iyon kromatografi metoduyla gerçekleştirilmiştir. Bazı validasyon testleri ve anyonların analizi için optimum koşullar araştırılmıştır. Anyonların analizi seyreltme işleminden sonra örneklerin cihaza enjeksiyonu ile gerçekleştirilmiştir. Cihazın şartları ayarlanıp numuneler okutulmuştur ve sonuçlar kaydedilmiştir. İyon kromotografisi bir çok farklı örnekte bulunan iyonların tayini için mükemmel bir teknik olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water, in nature because of the good solvent pure as does, located more or less in proportion to the dissolved substances. The quality of water depends on the type and amounts of these substances in the liquid state. As well as drinking water and water use for use in agriculture, the composition of water to be used in industry is very important. Water is supplied to the salt melt a substance name. Salts, or electrolytes in water that has been dissociated, is divided into ions. The basic salt consists of anions. As the anions can be found with small amounts in the water, they can be found with the amount that can affect the use of the water negatively. When highly anions containing waters were used as irrigation water, they cause deterioration of the structure of the water if any precautions were not taken timely. Because of that reason knowing the anion ingredients of the water which is used for the irrigation is an important issue. In this study simultaneous analysis of seven different anion (Fluoride, Chloride, Nitrite, Bromur, Nitrate, Phosphate, and Sulfate) in the 13 different water sample collected from Sakarya/Turkey was conducted with ion chromatography method. Analyzes were performed simultaneously using the ion chromatography method. Some validation tests and the optimum conditions for the determination of anions were studied. The analysis of anions was accomplished by the dilution of the sample injection device. Samples were used to adjust the terms of the device and the results were recorded. Ion chromatography (IC) is now considered as an excellent technique for the analysis of ions in many samples.