Güneş enerjisi santrali yer seçimi probleminin analitik hiyerarşi prosesi yardımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of solar energy power plant with location selection problem with analytic hierarchy procedure
  1. Tez No: 461773
  2. Yazar: AHMET DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Güneş enerjisi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gereken önemli bir temiz enerji ve yenilenebilir kaynaktır. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına oranla daha kolay yayılabilmesi ve potansiyel kullanım kolaylığı açısından birçok avantaja sahiptir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde çalışmanın amacı ve güneş enerjisine genel bir bakış açıklanmıştır. İkinci bölümde ise yenilenebilir enerji kaynakları incelenmiş ve fosil yakıtların çevreye verdiği zararlara değinilerek yenilenebilir ve sürekli olan kaynakların önemine vurgu yapılmıştır. Türkiye'de güneş enerjisi santrali yatırımının hangi koşullar altında doğru bir tercih olacağı açıkça gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise çok kriterli karar verme tekniklerinden birisi olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) tekniği ile güneş enerjisi santrali kurulum yeri seçilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 3 farklı alternatif yatırım yeri belirlenmiş ve yatırım yeri kararına etki eden kriterler ortaya çıkarılmıştır. Bu alternatifler, alanında uzman 3 danışman ile beraber değerlendirilmiş ve yatırımın hangi alternatife uygulanması gerektiğine karar verilmiştir. Çıkan sonuçlar, bilimsel değerler ve Türkiye'nin stratejik hedefleri doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar Energy is a significant renewable energy resource which should be spread and developed broadly. It has lots of advantages such as simple spreadable and potential use compared to other renewable energy resources. In the first section of this thesis, the main aim is explained and general perspective of solar energy is stated. In the second section, renewable energy resources have been determined and negative effects of fossil fuels on environment have been clarified. The importance of sustainable renewable energy is also emphasized. It is clearly analyzed and found that under which conditions the investment of solar energy plant will be a right choice in Turkey. In the third section, it is aimed to choose the best location for solar energy plants by using Analytical Hierarchy Process (AHP) technique. This is the one of the most effective techniques for dealing with complex decision making problems. In the case study, three different alternative investment sites have been determined and the criterions which affect the decision of the investment site have been revealed. These alternatives were evaluated by three experts in the industry and the best location is selected by AHP. The consequences were interpreted towards scientific values and Turkey's strategic goals.