Metrobüs hattı katarlanma problemine yönelik çözüm önerisi
A solution proposal for bus rapid transit line congestion problem
  1. Tez No: 461775
  2. Yazar: MEHMED SİNAN PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İstanbul'da toplu taşımada kapasite, hız ve performans bakımından diğer ulaşım modlarına iyi bir alternatif oluşturan Metrobüs sisteminde, artan kapasite ihtiyacı çeşitli iyileştirmeler yapılması ihtiyacını doğurmuştur. İstanbul'da uygulamada olan Metrobüs sistemi ile günde yaklaşık olarak 800 bin yolcu taşınmaktadır. Bu sistemde yapılacak iyileştirmelerin fayda getirisi yapılan iyileştirmelere göre yolcu sayısı ve sistemin işletme maliyeti açısından asimetrik olarak artmaktadır. Bu çalışmada, Metrobüs işletme planının geliştirilmesi için senaryolar önerilmiştir. Mevcut durumu ölçebilmek ve yapılacak geliştirilmelerin sonucunda performans artışını değerlendirebilmek amacıyla makro simülasyon yapmaya olanak veren Visum simülasyon programı kullanılmıştır. Senaryoların çıktıları alınarak hacim kapasite oranları hesaplanmış ve Metrobüs hattının en yüksek fayda ile çalışabilmesi için önerilen senaryonun daha başarılı sonuçlar sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Istanbul BRT System, that constitute a good alternative to other public transportation modes in terms of capacity, speed and performance; the need for increased capacity has caused the need to develop various optimizations. In the city of Istanbul, approximately 800 thousand passengers are transported in BRT system per day. In this system, the return of benefit increases in terms of number of passengers and operating costs asymmetrically as the improvements takes place. In this study, scenarios are proposed for the development of BRT operating plan. In order to measure both the present condition and the performance gains as a result of improvements in the system, Visum simulation program, that has the ability to create macro simulations is used. Volume capacity ratios are calculated by taking the outcomes of scenarios and it has been revealed that the recommended scenario offers more successful results for BRT system to work with the highest benefit.