Alış-veriş merkezleri hipermarket planlamasında ulaşım-trafik öğelerinin belirlenmesi ve Ankara'da hipermarketlerde örneklenmesi
  1. Tez No: 55157
  2. Yazar: ŞENOL ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ALIŞ-VERİŞ MERKEZİ - HİPERMARKET PLANLAMASINDA ULAŞIM - TRAFİK Ö?ELERİNİN BELİRLENMESİ VE ANKARA'DA HİPERMARKETLERDE ÖRNEKLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) ŞENOL ALPARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1996 ÖZET İnsanların alış-veriş ihtiyacı ilk çağlardan beri mevcuttur. Alış-veriş bir ihtiyaç değil, aynı zamanda insanlar için bir eğlencedir. 19. yüzyıl başında alış-veriş kültürü ve tüketim hızla değişmiştir. Bugün pek çok ülkede olduğu gibi, ülkemizde 1950'lerden sonra büyük kentlerimizde (Migros-Beğendik-Metro- Galleria-Atakule vb.) pek çok, gıdadan mobilyaya hemen her çeşit malın satıldığı (büyük mağazalar - alış-veriş merkezleri - hipermarketler - grosmarketler) alış-veriş mekanları yaygınlaşmıştır. Yaygınlaşan alış-veriş merkezleri ve hipermarketlerin yer seçimleri genellikle kentsel merkez ve yakın çevresinde olmakta, (özel araç sahipliliğinin azlığı, yetersiz toplu taşım imkanından ) ulaşım - trafik - altyapı ve otopark imkanlarını zorlamakta, sonuçta yoğun bir trafik karmaşası yaşanmaktadır. Bu tür sorunların yaşanmaması için, yer seçiminin iyi irdelenmesi gerekir. Alış-veriş mekanlarının planlamasında Bölge ve Kent imar Planlarına uygunluk sağlanmalı, kentin gelişimi, kentsel yoğunluk bölgeleri ile kentsel merkez ilişkileri gözönüne alınmalıdır. Ana Kentsel Ulaşım Planı ile ilişkilendirilmelidir. Alış-veriş mekanlarına yönelik her kent için farklı otopark standartları oluşturulmalıdır. ( Bu konuda Ankara için öneri otopark standardı geliştirilmiştir. Bkz.4.7) Alış-veriş merkezleri ve hipermarketler yaya yollan komşuluğunda olmalı, toplu taşımdan yararlananlar için durak yeri ile yaya erişmesi özenle düzenlenmelidir. Doğru ve düzenli trafik işaretleri, yaya geçitleri ve sinyalizasyon sistemleri ile trafik güvenliği sağlanmalıdır. Servis trafiği düşünülmelidir. Plan ve projelerde alış-veriş mekanları ayırt edilmeli, tanımlanabilmelidir. Genel yerleşmede çevreye uyum sağlanmalı, çevre kirliliği minimuma indirgenmelidir. Tüketicinin toplu taşım araçlarını kullanmasını teşvik edici önlemler alınmalıdır. Sonuç olarak,* Bu çalışma, sayıları hızla artan alış-veriş mekanlarının, doğru ve çağdaş bir ulaşım ve trafik düzeni ile gerçekleşmesi için, izlenecek yolların belirlenmesine yöneliktir. Bilim Kodu : 6010500 Anahtar Kelimeler : Alış-veriş Merkezleri, Hipermarketler, Trafik Planlama Sayfa Sayısı : 101 Tez Danışmam : Prof. Dr. Yalçın EROL
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF THE PRINCIPLES OF TRANSPORTATION AND TRAFFIC IN PLANNING SHOPPING CENTERS - HYPERMARKETS AND THE EXAMPLES OF HYPERMARKETS IN ANKARA ( M-ScThesis) ŞENOL ALPARSLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY 1996 ABSTRACT The shopping need of people has been existing since ancient times. Shopping is not only a need but also an entertainment. Shopping habit and consomption have change rapidly in the beginning of 19th century. Today the shopping centers where every kind of good like food or furniture is sold are becoming common in our country especially in big cities ( Migros-Beğendik-Metro-Galleria-Atakule etc.) after 1950 just like other countries. The choise of place for these shopping centers and hypermarkets which are becoming wide spreadare usually downtown or around. (Because of the low rate of people having private car and the inefficiency of public transportation etc.) And this worsens the conditions of transportation - traffic - infrastructure and parking facilities which are already insisfficient and as a result a big traffic choos is experienced. In order not to experience these kind of problems the choise of place should be well determined. While planning the shopping places it should be considered that the harmony with the region and city cultivation plans is guaranteed and the relation between growth of city and the densed regions and downtown should be considered. The main city trasportation should be examined. Different parking standards shoul be formed for shopping centers. (A parking standard project is developed for ANKARA reparding the issue. Look at part 4.7) Shopping centerand hypermarkets should be close to footh - paths, the place of bus- stops should be organized carefully for the ones benefit from public transportation. Traffic security should be provided by the right and regular traffic sign, signalization and pedestrian crossings. The scool also be take into consideration. In the plans and projects the shopping centers should be distunguished and defined. General settlement should be in harmony with the environment, environmental pollution should be minimized. Precautions should be taken which encaurage consumers to benefit from public transportation. As a result; this research ( study) is about determining the ways those should be followed to realize the shopping centers w hich rapidly increase with in the right, modern transportation and traffic. CodeofSciense : 6010500 Key Words : Shopping Centers, Hypermarkets, Traffic Planning Page Number : 101 Adviser : Prof. Dr. Yalçın EROL