Karkamış baraj gölü fitoplankton tür kompozisyonunun belirlenmesi
Determination of phytoplankton species composition of Karkamis dam lake
  1. Tez No: 461800
  2. Yazar: AHMET SESLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BANU KUTLU, DOÇ. DR. FERAY SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Karkamış Baraj Gölü fitoplankton dağılımı ve bazı fiziko-kimyasal parametreleri, Ocak 2015– Aralık 2015 tarihleri arasında belirlenen beş istasyon da incelenmiştir. Araştırma süresince Karkamış Baraj Gölünde yüzey sularında yıl boyu alınan parametrelerin ortalama değerleri sıcaklık için 14,3 ºC, pH 8,41 çözünmüş oksijen miktarı 10 mg/l olarak, nitrit azotu miktarı 0,019 mg NO2--N/L olarak, nitrat azotu miktarı 2,292 mg NO3--N/L çözünmüş reaktif fosfor miktarı 0,034 mg o-PO4-3-P/L, toplam fosfor miktarı 0,016 mg P/L olarak hesaplanmıştır. Karkamış Baraj Gölü'nde Çalışma süresince; Bacillariophyta'ya ait 56, Chlorophyta'ya ait 15, Chrysophyta'ya ait 1, Cyanophyta'ya ait 10, Dinophyta'ya ait 2 ve Euglenophyta'ya ait 1 olmak üzere toplam 85 takson kaydedilmiştir. Bu taksonlardan 44 tanesi tüm istasyonlarda kaydedilmeleri ile önem kazanmışlardır. Bu gruplara ait alglerden en fazla türle temsil edilenler Bacillariophyta'dan Gomphonema (8 takson), Epithemia, Fragilaria, Navicula ve Ulnaria (4'er takson), Cymbella, Gyrosigma ve Nitzschia (3'er takson) ile Cyanophyta'dan Phormidium (3 takson) olmuştur. İstasyonlarda tespit edilenlere göre bakıldığında takson sayısı, en fazla II. istasyonda 59 takson, en az V. istasyonda 50 takson olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out five different stations in Karkamış Dam between January- December 2015. Phytoplankton distribution and some physico-chemical parameters of this dam were investigated. During the study, the mean values of parameters taken yearly in the surface waters of Karkamış Dam Lake were calculated for temparature 14,3 ºC, pH 8,41 dissolved oxygen amount 10 mg / l, nitrite nitrogen amount 0.019 mg NO2 - N / L, nitrate nitrogen amount 2,292 Mg NO3 - N / L dissolved reactive phosphorus content 0.034 mg o-PO4-3-P / L, the total phosphorus content 0.016 mg P / L as. During the study, a total of 85 taxa were recorded at the Karkamış Dam Lake. These taxa were algae belonging to 56 Bacillariophyta, 15 Chlorophyta, 1 Chrysophyta, 10 Cyanophyta, 2 Dinophyta and 1 Euglenophyta. 44 pieces of these taxa were important because of its presence in all stations. Phormidium (3 taxa) from Cyanophyta and Gomphonema (8 taxa), Epithemia, Fragilaria, Navicula and Ulnaria (4 taxa), Cymbella, Gyrosigma and Nitzschia (3 taxa) and Cyanophyta'd Phormidium (3 taxa) were the most represented species among the algae belonging to these groups. According to the data obtained at the end of the study, the number of the taxa were recorded that at least 50 taxa in the V. station and the highest 59 taxa in the II. station.