Ganos Dağı (Tekirdağ) kuş faunasının araştırılması
A study on avifauna of Ganos Mountain (Tekirdag)
- Tez No: 461799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye coğrafi konumundan dolayı farklı iklim şartlarına ve farklı yaşam ortamlarına sahiptir. Bu durumun sonuçlarından biri Türkiye' nin kuş faunası bakımından olağanüstü bir öneme sahip olmasıdır. Bu çalışma, Türkiye' nin kuzeybatı kesiminde ve coğrafi bölge olarak Marmara Bölgesi' nde yer alan Tekirdağ ilinin güneyinde bulunan Ganos Dağı' nda yapılmıştır. Sunulan bu çalışma ile Ganos Dağı' nın kuş faunası ortaya çıkarılmıştır. Yapılan arazi çalışmalarında türler doğal ortamlarında gözlenmiştir ve gözleme dayalı olarak tür teşhisi yapılmıştır. Yapılan gözlemlerde transekt ve nokta sayım yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada Aralık 2015 – Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan gözlem sonuçları değerlendirilmiş ve toplam 31 familyaya ait 98 kuş türü tespit edilmiştir. Saptanan türlerin, bölge statüleri ve koruma statüleri bir tablo halinde verilmiştir. Elde edilen veriler çalışmanın çıktıları olarak kayda geçmiştir. Hedeflenen sonuçlar arasında ülkemizin biyolojik envanterine katkı sağlamak, Ganos Dağı' nın Türkiye' de çalışma yapılmamış bir bölge olması sebebiyle öncü bir değerlendirme yapmış olmak yer almaktadır. Elde edilen veriler ile özelde Tekirdağ ve Trakya, genelde ise Türkiye kuşlarının dağılımı ve çeşitliliği hakkındaki veri tabanına katkı getirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has different climate conditions and different living environments due to its geographical position. One of the consequnces of this situation is that, Turkey has an exceptional importance for avifauna. The Ganos Mountain, where this work was done, is located in the northwest part of Turkey and the Tekirdağ's, which city including Ganos Mountain, geographical region is located to the south of the Marmara Region. The avifauna of the Ganos Mountain found out with this work. In field studies we did, species were observed in their natural environment and a species diagnosis was made based on observation. In observations, transect and point count methods were used. In the research, observation results between December 2015 and October 2016 were evaluated and 98 birds belonging to 31 families were identified. The regional statutes and protection statues of the identified species are given in a table. The obtained data were recorded as the results of the study. To contribute to the biological inventory of our country among the targeted results, to have made a pioneering evaluation because the Ganos Mountain is a region that has not been studied in Turkey. With the aim of contributing to the database about the distribution and diversity of the birds, especially Tekirdağ and Thrace and the birds in general in Turkey.