Uzunçayır Baraj Gölü'nden izole edilen Navicula accomoda (Diyatome)'nın büyüme koşullarının araştırılması
Investigations on the growth conditions of Navicula accomoda (Diyatome) isolated from Uzuncayir Dam Lake (Tunceli)
  1. Tez No: 461813
  2. Yazar: ORHAN TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, tatlı su diyatomu Navicula accomoda'nın optimum büyüme kinetiği parametreleri ve sınırlayan nutrientin belirlenmesidir. Araştırmada Navicula accomoda türü Uzunçayır Baraj Gölü'nden izole edilmiştir. Büyümesi sürekli-aydınlık periyotta ve kesikli kültür sisteminde; ışık, sıcaklık ve nutrientlerin etkileri incelenmiştir. Buna göre optimum sıcaklık 18°C ve ışık şiddeti 300 ftCd olarak bulunmuştur. Her bir nutrient için hesaplanan µmax ve Ks değerleri sırasıyla: fosfat için 3,36 çiftlenme/gün, 51,4 µg-at- NH4+-N/L, nitrat için 2,94 çiftlenme/gün, 32,1 µg-at 1 NO3- -N/Ltesi. Sınırlayıcı nutrient ise fosfat olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the parameters of growth kinetics limiting nutrient of the benthic diatom Navicula accomoda. In this research, the impacts of light, temperature and nutrients on the growth of Navicula accomoda were investigated under continuous-light period and batch culture conditions. As a results, the optimum temperature and light intensities were found as 18 °C and 300 ftCd (saturasyon light), respectively. The values calculated for each nutrient are: 3,36 doubling/day, 51,4 μg-at-NH4 + -N / L for phosphate, 2,94 doubling/day for nitrate, 32,1 μg-at 1NO3 -N /L . The limiting nutrient is found as phosphate.