Uzunçayır baraj gölündeki tatlısu kefali (Squalius cephalus L., 1758) populasyonunda otolit morfometrisi
The otolith morphometry of the chub (Squalius cephalus L., 1758) population in the Uzunçayir dam lake
  1. Tez No: 538177
  2. Yazar: SELÇUK TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Tatlısu kefali (Squalius cephalus L., 1758) Uzunçayır Baraj Gölü'ndeki ekonomik öneme sahip balık türlerinden biridir. Ticari olarak av verebilecek potansiyele sahiptir. Gerek Türkiye'de ve gerekse yurtdışında bu türün farklı populasyonları üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Fakat Uzunçayır Baraj Gölü'nde yaşayan tatlısu kefalinin otolit biyometrisi üzerine bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle, yapılan bu çalışma ile tatlısu kefalinin Uzunçayır Baraj Gölü populasyonunda otolit biyometrisinin tespit edilerek, ilerde yapılacak olan çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında Uzunçayır Baraj Gölü'nden yakalanan 49 dişi (%46,23) ve 57 erkek (%53,77) olmak üzere toplam 106 adet S. cephallus bireyi incelenmiştir. Balıklar III-IX yaş grupları arasında dağılım göstermiştir. Dişi/Erkek oranı tüm yaş gruplarında 1:1,16 olarak tespit edilmiş olup, bu oranın istatistiki olarak 1:1 oranından farklı olmadığı görülmüştür. Araştırma süresince incelenen toplam 106 adet S. cephallus bireyinin total boyları 16,5 cm ile 33 cm, otolit genişlikleri 0,07 mm ile 0,23 mm, otolit uzunlukları 0,1 mm ile 0,27 mm, otolit ağırlıkları 0,008 g ile 0,0228 g arasında değişiklik göstermiştir. Ortalama total boy 25,49 cm, ortalama otolit genişliği 0,1461 mm, ortalama otolit uzunluğu 0,1707 mm ve ortalama otolit ağırlığı 0,0173 g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The chub (Squalius cephalus L., 1758) is one of the fish species have economic importance in the Uzunçayır Dam Lake. It has potential of commercial catching. Much work has been done on different populations of this species both in Turkey and abroad. But there is no study on otolith biometry of chub living in Uzunçayır Dam Lake. For this reason, in this study, it is aimed to determine the otolith biometry in the population of Uzunçayır Dam Lake of chub and to make contributions to the future works. In this thesis, a total of 106 S. cephalus individuals, 49 females (46.23%) and 57 males (53.77%), which were captured from Uzunçayır Dam Lake, were investigated. Fish ranged between III-IX age groups. The female / male ratio was found to be 1: 1.16 in all age groups and this rate was not statistically different from 1: 1 ratio. A total of 106 S. cephalus individuals examined during the study had a total length of 16.5 cm to 33 cm, otolith widths of 0.07 mm to 0.23 mm, otolith lengths of 0.1 mm to 0.27 mm, otolith weights of 0.008 g 0. It ranged from 0228 g. The mean total length was 25.49 cm, the mean otolith width was 0.14261 mm, the mean otolith length was 0.1707 mm and the mean otolith weight was 0.0173 g.