Design and implementation of an unmanned aircraft
İnsansız hava aracının tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 461816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda İnsansız Hava Araçları askeri alanda kullanıma büyük bir katkı sağlamanın yanında, sivil kullanımda da çok popüler olmuştur. İnsansız Hava Araç uygulamalarından bu yana, UAV tasarım ve geliştirme çalışması geometrik olarak artmaktadır. İnsansız Hava Aracının aşırı basit görünüşündeki sebep, içerisindeki mürettebat çıkarılarak onun yerine bir bilgisayar sistemi ve bir telsiz bağlantısı kullanılıyor olmasıdır. Aslında bu durum daha da karmaşıktır ve İnsansız Hava Aracı, mürettebat ve konaklama yerleri olmaksızın baştan itibaren doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Gelişmiş ülkeler, teknik yeterliliklerinin olması ve uygun materyallere sahip bulunması nedeniyle uzun zaman önce bu tür projelere başvurmuş olabilirler. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerin öğrencileri için bu projelerde, teknik becerinin, mali desteğin ve uçak malzemelerinin satın alınması oldukça zordur. Dolayısıyla bu çalışma, özellikle gelişmekte olan ülkelerin öğrencilere, düşük maliyetli insansız hava araçları tasarımı ve geliştirilmesi konusunda ilham vermek amacıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years Unmanned Aircrafts have come into account not only their tremendous contribution in military use but they are now very popular in civilian use also. Since their implementation, the study of design and development of UAV has been increasing in geometrical way. An over-simplistic view of an unmanned aircraft is that it is an aircraft with its aircrew removed and replaced by a computer system and a radio-link. In reality it is more complex than that, and the aircraft must be properly designed, from the beginning, without aircrew and their accommodation, etc. Developed countries may have gone for such projects longtime ago because of their technical proficiency and availability of appropriate materials. However, it is very difficult for the students of developing countries to have the support of technical skills, financial support and aircraft materials which are quiet unaffordable for these projects. Hence the study has been done to inspire the students especially from developing countries to come forward to design and build low cost unmanned aircraft.