Mini kanallarda ısı transferinin incelenmesi
Analyses of heat transfer in minichannels
  1. Tez No: 216467
  2. Yazar: ZÜLAL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, mini kanallardaki ısı transferi olayının incelenmesi esasına dayanmaktadır. Mini kanallarda Helyum gazı ile yapılan bir soğutma prosesi konu alınmıştır. Forschungszentrum Karlsruhe'de yürütülmekte olan HEBLO (Helium Blanket Test Loop) projesi kapsamında yürütülen bu çalışma, bir füzyon reaktörünün 15MW/m2' lik büyük ısı yükünü uzaklaştırmak için tasarlanan bir soğutucu parmağın (divertör) optimizasyonu ve termohidrolik simülasyonlarını içermektedir. Farklı sıcaklıklarda
Özet (Çeviri)
This study is based on the evaluation of heat transfer in minichannels. A cooling process with Helium in minichannels was considered due to this evaluation. This concept consists of the optimisation and thermohydraulic simulations of a cooling finger (divertor) which was designed to move a great heat load of 15MW/m2 from fusion reactor. These experiments were done at the Forschungszentrum Karlsruhe (Germany). For different Helium temperatures, five different Helium mass flow rates were measured ( for 4000C only four was possible). The datas of the thermocouples which were positioned in the test section, were recorded and compared with the simulation results obtained by using different turbulance models of STARCD to make obvious if these models are reliable. Furtheremore, a simple geometric temperature region model was also executed as a simple alternative of these turbulance models to check the reliability.