Anadolu'da dağılım gösteren bazı kahverengi alabalıkların (Salmo trutta labrax, S. t. caspius, S. t. abanticus) ve hibritlerinin kromozom sayısı ve yapısının tespiti
Determination of chromosome number and structure of brown trout (Salmo trutta labrax, S. t. caspius, S. t. abanticus) and their hybrids distributed in Anatolia
  1. Tez No: 461841
  2. Yazar: MELİKE ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Salmo trutta labrax (L), S. t. caspius (C), S. t. abanticus (A) ve bu balıklarınhibritlerinin(AC, AL, LC, CA, LA, CL) kromozom sayısı ve yapılarının tespit edilmesi, kromozom yapılarındaki farklılıkların çeşitli bantlama (C-bantlama ve Ag-NOR) yöntemleriyle ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yapılan karyotip çalışma sonucunda AA grubunun kromozom sayısı 2n=80, kromozom kol sayısı (NF)=100 ve karyotipi 7 metasentrik çift (M), 3 submetasentrik çift (SM), 3 subtelosentrik (ST), 27 akrosentrik çift (A), CC grubunun kromozom sayısı 2n=80, NF=98, karyotipi 7M, 2SM, 2ST, 29A ve LL'nin kromozom sayısı 2n=80,NF=102, karyotipi 8M, 3SM, 2ST, 27A olduğu tespit edilmiştir.Hibritlerin kromozom sayısı ise AC grubunda 2n=80, NF=100, karyotipi 8M, 2SM, 4ST, 26A; AL grubunda 2n=80, NF=102, karyotipi 8M, 3SM, 1ST, 28A; CA grubunda 2n=76, NF=98, karyotipi 8M, 3SM, 3ST, 29A; CL grubunda 2n=78, NF=96, karyotipi 7M, 2SM, 4ST, 26A; LA grubunda 2n=80, NF=100, karyotipi 8M, 2SM, 7ST, 28A; ve LC grubunun kromozom sayısı 2n=80, NF=101, karyotipi 9M, 2SM, 1ST, 28A olarak belirlenmiştir. Ag-NOR bantlama sonuçlarına göre incelenen tüm türlerin ve hibritlerinin bir çift submetasentrik kromozomunun kısa kollarının telomer bölgelerinde belirgin halde NOR'lu bölgeler gözlenmiştir. Ayrıca C-bantlama ile bazı kromozomların sentromerlerinde bazılarının ise kollarında farklı sayıda konstitütifheterokromatin bölge tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, chromosome numbers and structures of Salmo trutta labrax (L), S. t. caspius (C), S. t. abanticus (A) and their hybrits (AC, AL, LC, CA, LA, CL) were determined. Also differences in chromosome structures of these fish were defined by using different banding methods such as C-banding and Ag-NOR. Chromosome number for AA was 2n=80 and fundamental arm number (NF)=100. The diploid complement comprised 7 metacentric pairs (M), 3 submetacentric pairs (SM), 6 subtelocentric pairs (ST) and 27 Acrosentric pairs (A). Chromosome number and diploid complement for CC was 2n=80, NF=98, 7M, 2SM, 2ST, 29A; for LL 2n=80, NF=102, 8M, 3SM, 2ST, 27A. Chromosome number and diploid complement for hybrids 2n=80, NF=100, 8M+2SM+4ST+25A in a AC; 2n=80, NF=102, 8M+3SM+1ST+28A in AL; 2n=76, NF=98, 8M+3SM+3ST+29A in CA; 2n=78, NF=96, 7M+2SM+4ST+26A in CL; 2n=80, NF=100, 8M+2SM+7ST+28A in LA; 2n=80, NF=101, 9M+2SM+1ST+28A in LC. According to Ag-NOR banding results, a pair of NOR regions were observed on the telomere regions of SM chromosome's short arms of all groups and hybrids. Moreover, after C-banding, various numbers of constitutive heterochromatin region were determined either on the centromere or arms of some chromosomes.