Düşey silindirik bir halka aralık içerisinde enerji depolama: Kanatçık etkisi
Energy storage using phase change material in an annuli of a vertical tube-in-shell unit: Fin effect
  1. Tez No: 461846
  2. Yazar: OĞUZ KAAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, düşey konumlu silindik bir halka aralıktaki faz değiştiren maddenin (FDM) ergime (şarj) ve katılaşma (deşarj) davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Halka aralık eş merkezli bir dış gövde ve farklı kanatçık kenar uzunluk oranlarına sahip kanatçıklı bir ısı transfer borusundan oluşmaktadır. Her bir kanatçık konfigürasyonu için sabit hacimsel debide, üç farklı akış giriş sıcaklığında şarj ve tek bir akışkan giriş sıcaklığında deşarj deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, faz değiştiren madde olarak ticari parafin (Merck/107337) ve ısı transfer akışkanı olarak ise saf su kullanılmıştır. Kanatçık kenar oranının azalışına bağlı olarak şarj sürecinde ergime süresi kısalırken deşarj sürecinde katılaşma süresinin uzadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the melting (charge) and solidification (discharge) behaviors of a phase change material (PCM) in an annuli of a vertical tube-in shell unit are investigated experimentaly. The annular space is composed of a finned heat transfer tube with different fin side length ratios and a coaxial outer shell. For each fin configuration, experiments are carried out for a constant volumetric flow rate at three different values of inlet temperature of heat transfer fluid for charging and a single value of inlet temperature of HTF for discharging. Paraffin used as phase change material (Merck/107337) while pure water as heat transfer fluid. It is disclosed that an decrease in the fin length ratio shortens the melting time for the charging process while extends the solidification time for the discharging process.