Yeni 2,4,6-trisübstitüe pirimidin bileşikleri, N-alkil ve pirimidin N-glikozit türevlerinin sentezi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new 2,4,6-trisbutytide pyrimidin compounds, N-alkyl and pyrimidin N-glycosyte derivatives and investigation of biological properties
- Tez No: 461857
- Danışmanlar: DOÇ. NURAN KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tezde bir biyolojik sistemin temel yapı taşlarından olan ve elektronca zengin azot atomu içeren pirimidinlere alternatif 2,4,6-trisübstitüe pirimidin türevleri (1-9), bu bileşiklerin 5, 10 ve 15 karbon zincirine sahip N-alkil bromürleri (2a-c, 3a-c, 5a-c, 6a-c, 8a-c, 9a-c), N-glikozidik 2,3,4,6-tetra-O-asetil-β-D-glikopiranosit (19-27) ve N-β-D-glikopiranosit türevlerinin (10-18) sentezi gerçekleştirildi. Daha sonra, sentezlenen bütün bileşiklerin biyolojik aktivite testleri DPPH radikal temizleme, demir indirgeme antioksidan güç, sıvı dilüsyon antimikrobiyal aktivite ve HeLa /C6 hücre hatlarına karşı antikanser aktivite tayinleri uygulanarak yapıldı. Tez kapsamında 45 adet bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerden 4, 7, 9 nolu 3 adet pirimidin literatürde mevcut olup, geriye kalan 42 adet bileşikle ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Sentezlenen bileşikler arasında 8b en yüksek antimikrobiyal, 3a ve 5a en yüksek antioksidan ve c serisi bileşiklerin nerdeyse tamamı en yüksek antikanser (antiproliferatif) özellik sergilemişlerdir. Bileşik sınıfları arasında genel olarak en iyi aktiviteyi pirimidinlerin N-alkil bromür türevleri olan 2a-c, 3a-c, 5a-c, 6a-c, 8a-c, 9a-c nolu bileşiklerin sergiledikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the syntheses of alternative 2,4,6-trisubstituted derivatives (1-9) of pyrimidine, one of the basic building blocks of a biological system and electron-rich nitrogen atom-containing heterocyclic compounds, their 5, 10 and 15 carbon atoms containing N-alkyl bromides (2a-c, 3a-c, 5a-c, 6a-c, 8a-c, 9a-c,), N-glycoside linked 2,3,4,6-tetra-O-acetyl-β-D-glucopyranoside (19-27) and N-β-D-glucopyranoside derivatives (10-18) were performed. Then, biological activity tests of the all synthesized compounds were studied based on DPPH radical scavenging activity, ferric reducing antioxidant power (FRAP), liquid dilution antimicrobial activity, and anticancer activity against HeLa / C6 cell lines determinations. Totally, 45 compounds were synthesized in this thesis. Although three of pyrimidines (4, 7, 9) were found to be known in literature, there were no studies about other 42 compounds. As a result of the biological activity studies of all compounds, it was determined that compounds had low antioxidant activities, but quite good antimicrobial and anticancer activities. Among the synthesized compounds, 8b has the highest antimicrobial, 3a and 5a have the highest antioxidant, and almost all of the c series compounds have the highest anticancer (antiproliferative) properties. In general, the best activity among the compound classes is own to N-alkyl bromide derivatives as called 2a-c, 3a-c, 5a-c, 6a-c, 8a-c, 9a-c.