Kemer barajların yapısal davranışlarının belirlenmesi amacıyla ölçeklendirme ve regresyona dayalı mühendislik yazılımının geliştirilmesi
Development of engineering software based on scaling and regression for the determination of structural behaviors of arch dams
  1. Tez No: 461859
  2. Yazar: EBRU KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kemer barajların yapısal davranışlarının belirlenmesi amacıyla ölçeklendirme ve regresyona dayalı mühendislik yazılımının geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Hazırlanan yazılım ile birlikte, 0,6-300m arasında kemer yüksekliğine sahip tek eğrilikli kemer barajların statik ve dinamik yükler altındaki davranışları elde edilebilmekte, modal analiz sonucunda dinamik karakteristikler belirlenebilmekte ve analizler sırasında yapı-zemin etkileşimi de dikkate alınabilmektedir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ölçeklendirme, Buckingham Π teoremi, yapıların dinamik karakteristikleri ve yapısal davranışları ve regresyon analizi ile ilgili genel bilgiler ve formüller verilmiştir. İkinci bölümde tez kapsamında yapılan çalışmalara yer verilmektedir. Boyut analiziyle formül geliştirmek amacıyla beton taşıyıcı sistemler üzerinde çalışılarak gerçek sonuçlarla formül sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuçların doğruluğunun tespit edilmesiyle formüller Tip-1 kemer barajı üzerinde uygulanmıştır. Dinamik analiz sonuçlarında geçerli olmadığı belirlenen benzerlik formülleri yerine regresyon analizi yapılarak formüller elde edilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar ve öneriler maddeler halinde sunulmaktadır. Son bölümde yararlanılan kaynaklar belirtilerek son olarak bu bölümü özgeçmiş takip etmektedir. Çalışma sonucunda, Tip-1 kemer baraja ait dinamik karakteristikler ve yapısal davranışların ölçeklendirme ve regresyon analizine dayalı geliştirilen yazılım yardımıyla elde edilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis study, engineering software development based on scaling and regression has been studied in order to determine of structural behaviors of arch dams. Along with the prepared software, behavior of single curved arch dams with arch height between 0,6-300m can be obtained under static and dynamic loads, dynamic characteristics can be determined as a result of modal analysis and structure-ground interaction can be taken into account during analysis. The thesis consists of four parts. In the first part, general information and formulas on scaling, Buckingham Π theorem, dynamic characteristics of structures and structural behavior, regression analysis are given. In the second part, the work done within the scope of the thesis is given. In order to develop the formula by dimensional analysis, the concrete results were compared with the actual results by studying concrete and steel carrying systems. Type-1 arch was applied on the dam by determining the accuracy of the results. Formulas were obtained by performing regression analysis instead of dimension analysis formulas that were not valid in dynamic analysis results. The results and suggestions obtained in the third chapter are presented in specify. In the last section, the resources used are specified and finally this section is followed by a resume. As a result of the study, the dynamic characteristics and structural behaviors of the Type-1 Arch Dam can be obtained with the aid of software developed based on scaling and regression analysis.