Betonarme binaların dinamik davranışına lifli polimer kompozit malzeme etkisinin deneysel ve analitik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the effect of fiber reinforced polymers composite material on experimental and analytic methods of reinforced concrete buildings of dynamic behaviors
  1. Tez No: 461860
  2. Yazar: OLGUHAN ŞEVKET KARAHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme binaların dinamik davranışına lifli polimer kompozit malzeme etkisi deneysel ve analitik yöntemlerle belirlenmiştir. Bu amaçla, laboratuvar ortamında inşa edilen betonarme düzlem çerçeve üzerinde analitik ve deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yüksek lisans tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel bilgiler bölümü olup, mühendislik yapılarının dinamik davranışı ile ilgili çalışmalar, sonlu eleman ve deneysel modal analiz yöntemleri ile ilgili genel bilgiler ve bu yöntemlere ait formülasyonlar, bu bölümde sunulmaktadır. İkinci bölümde; yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgulara yer verilmektedir. İkinci bölümde yapılan çalışmalar iki kısma ayrılmıştır. İlk kısımda; laboratuvar modelinin hasarsız, hasarlı, onarılmış ve güçlendirilmiş durumları için dinamik davranışlar deneysel modal analiz yöntemi ile belirlenmiş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İkinci kısımda ise; betonarme düzlem çerçevenin sonlu eleman modeli aynı durumlar için oluşturularak dinamik davranışlar analitik olarak belirlenmiş ve deneysel sonuçlara göre sonlu eleman modellerinde iyileştirme yapılmıştır. Ayrıca, binaların iyileştirilmiş sonlu eleman modellerinin bu dört durumu için doğrusal olmayan dinamik davranışlar elde edilmiştir. Üçüncü bölümde; tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve yapılan önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In thesis, the effect of fiber reinforced polymer material on the dynamic behavior of reinforced concrete buildings is determined by experimental and analytical methods. For this purpose, analytical and experimental studies have been carried out on reinforced concrete plane frame built in the laboratory conditions. The master thesis work consist of three chapters. The first chapter is the general information section, general information about the dynamic behavior of engineering structures, finite elements and experimental modal analysis methods and formulations of these methods are presented in this section. In the second chapter; are given made works and the findings obtained from these studies. The works carried out in the second chapter is divided into two parts. In the first part, the dynamic behavior of the laboratory model for undamaged, damaged, repaired and strengthened states was determined by experimental modal analysis method and examined comparatively. In the second part; the finite element model of the reinforced concrete plane frame is established for the same conditions and the dynamic behavior is determined analytically, the finite element models are updated according to the experimental results. In addition, dynamic behaviors are obtained for these four states of the updating finite element models of buildings and the initial finite element model. In the third chapter; the results obtained from the thesis study and suggestions are given. Lastly, references and autobiography are represented.