Kemer barajların yapısal performanslarının sismik kırılganlık eğrileri kullanılarak belirlenmesi
Structural performance determination of arch dams using seismic fragility curves
  1. Tez No: 748709
  2. Yazar: ERDİNÇ ERKAN BAŞBOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BASRİ BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, beton kemer barajların sismik kırılganlık eğrilerinin, performansa dayalı deprem mühendisliği kapsamında, oluşturulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, ilk olarak bir beton ağırlık barajın iki boyutlu modeli oluşturulmuş ve sismik hasar analizi yapılmıştır. Bu analiz ile Drucker-Prager beton malzeme modeli parametrelerinin uygunluğu gösterilmiştir. Yüksek bir beton kemer barajın sismik hasar analizleri, bu malzeme modeli ile iki farklı deprem seviyesinde (işletme esaslı ve emniyet esaslı deprem seviyeleri) gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, kırılganlık eğrisi analizi yöntemlerinden olan Çoklu Seviye Analiz (ÇSA) yönteminin, kemer barajlara uygulanması için gerekli olan yer hareketlerinin seçimi ve ölçeklenmesi yapılmıştır. Seçilen yer hareketleri ile gerçekleştirilen lineer olmayan analizler sonucunda, kemer barajın yapısal tepkisi ile yer hareketi parametreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, uygulama örneği olan bu kemer barajın kırılganlık eğrileri, üç farklı hasar seviyesi (hafif, orta ve ağır) için, ÇSA yöntemi ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain the seismic fragility curves of concrete arch dams within the framework of performance-based earthquake engineering. For that reason, firstly, a two-dimensional model of a concrete gravity dam was created and seismic damage analysis was performed. With this analysis, the suitability of the parameters of the Drucker-Prager concrete material model has been demonstrated. The seismic damage analyses of a high concrete arch dam were carried out with this material model at two different earthquake levels (operational based and safety based earthquake levels). Then, the ground motions required for Multiple Stripe Analysis (MSA) method, which is one of the fragility curve analysis methods, were selected and scaled for the application of the arch dam. As a result of the nonlinear analyses performed with the selected ground motions, the correlation between the structural response of the arch dam and the ground motion parameters was investigated. In addition, the fragility curves of the example dam were obtained by the MSA method for three different damage levels (slight, modrate and severe).