Meslek hastalıklarının tıbbi ve hukuki tanı süreçlerinin incelenmesi
Analysis process of diagnosis occupational diseases medically and legally
  1. Tez No: 461899
  2. Yazar: AYFER ÇALIŞKAN ELVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de sanayileşmenin artması, yoğun emek ve iş gücü gereksinimini beraberinde getirmiştir. Bunun yanında özellikle çok tehlikeli ve tehlikeli olarak nitelendirilen birçok iş kolu ile uygun olmayan çalışma koşulları sonunda iş kazaları hayatımızın bir parçası olmuştur. Ancak en basit tanımı ile yapılan işten kaynaklanan meslek hastalıkları, en az iş kazaları kadar hayatımızın içinde olsa da neredeyse görünmez durumdadır. Çalışma ortamı veya işin yürütüm şartları yüzünden sağlığı bozulan çalışanlar, yetkili sağlık sunucularına başvurarak“meslek hastalığı”tanısı almalıdır. Bu çalışmada amaçlanan; meslek hastalığına yakalanan çalışanların tıbbi ve hukuki olarak“meslek hastalığı”tanısı konulmasında ve sonrasında karşılaştıkları sorunların tespitidir. Araştırma için farklı sanayi kollarında çalışan ve farklı meslek hastalıklarına yakalanan, ilgili sağlık kurumlarınca hastalığına“meslekidir”tanısı konulan 20 kişi seçilmiştir. Araştırmada röportaj yöntemi uygulanmıştır. Röportaj sonuçlarına göre; çalışma ortamında doğru önlemlerin alınmadığı, çalışanların ilk şikâyetlerinin işyeri hekimleri ve/veya başvurdukları sağlık kurumu hekimleri tarafından işle ilgisinin kurulmasında sorunlar yaşandığı, meslek hastalığı ile ilgili mevzuatın meslek hastalığı tespiti ve sonrasında meslekte iş gücü kaybı oranının tespitinde yeterli olmadığı, farklı kurumların farklı oranlar vermesi sonucu çalışanın ödeneğe hak kazanma sürecinin çok uzun sürdüğü, adli işlem başlatılmış vakaların sonlanma sürecinin çok uzun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increase of industrialization in our country as all over the World, has caused more need for working hard and labor. At the same time, work accidents has become a part of our lives in consequence of unsuitable working conditions and especially sectors qualified as (very) dangerous. However, with the simplest definition, occupational diseases caused by work done are almost in the dark despite they are in our lives as work accidents are. Workers that are diseased cause of working environment or working conditions, should get a diagnosis of“occupational disease”as they apply to the authorized health care provider. It is aimed with this working to identify the problems that workers diseased occupational encounter as getting diagnosis“occupational disease”medically and legally and after. For the research, 20 people are selected who work for different industial sektors and has got diagnosis“occupational”for their diseases by the authorized health care providers. The interview method is applied for the research. The result of the interview shows that, it does not been taked correct precautions, there are problems about association with the first complaint of workers and their jobs by the workplace physicians and/or physicians of health institutions, the relevant legislation about occupational desease is not enough for diagnosting“occupational desease”and diagnosting a rate of job loss in profession and after, it takes too long for workers being entitled to indemnity and it takes too long the process for ending of cases that has started a legal process.