Turizm sektöründe mevsimlik çalışma şeklinin iş sağlığı ve güvenliği üzerine etkileri
The effects of seasonal working on the occupational health and safety practices in tourism sector
  1. Tez No: 461900
  2. Yazar: BENGÜ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Turizm, Engineering Sciences, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
1980'li yıllar ile birlikte Türkiye'de diğer hizmet sektörleri gibi turizm sektörü de gelişim göstermiştir. Hizmet sektörlerinde temel gereklilik emeğe dayanmakta bu nedenle çalışan istihdamı ve iş sürekliliği önem kazanmaktadır. Sektörün diğer bir özelliği ise yoğunlukla yaz aylarında artış gösteren iş kapasitesi nedeniyle dönemsellik göstermesidir. Mevsimlik yapılan işlerde belirli dönemde tam randıman ile çalışma yapılarak diğer dönemlerde çalışan sayısının azaltma yoluna gidilmesi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışan farkındalığı oluşturmak yönünde zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle konaklama işletmelerinde görev alan mevsimlik ve kadrolu çalışan gruplarına yönelik anket çalışması uygulanmıştır. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Mevsimlik ve kadrolu çalışan gruplarının demografik bilgileri ilk bölümde, mevsimlik istihdamın etkileri ikinci bölümde, örgütsel bağlılık ve güvenlik kültürüne yönelik yorumlar üçüncü kısımda ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının değerlendirilmesi dördüncü bölümde incelenmiştir. Anket çalışması sonuçlarına göre, mevsimlik işlerde kadrolu işlere göre daha genç çalışanların istihdam edildiği tespit edilmiştir. Mevsimlik çalışanların vardiyalı işlerde daha çok görevlendirildiği ve daha çok eleman seviyesinde çalıştıkları görülmüştür. Örgütün bir üyesi olduklarını düşünmelerine rağmen işletmenin güvenlik kültürünü kadrolu çalışanlarla aynı seviyede içselleştiremedikleri belirlenmiştir. Mevsimlik çalışma şeklini tercih etmedikleri, iş sağlığı ve güvenliği riskleri, tehlikeleri ve çalışanların katılımı konularında uygulamalara aynı düzeyde hâkim olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the 1980s, the tourism sector has developed in Turkey like other service sectors. The basic necessity in service sectors is based on discretion, therefore, employment and business continuity gain importance. Another feature of the sector is the periodicity due to the increase in work capacity, which is increasing in summer. In seasonal work, there are difficulties in creating employee awareness about occupational health and safety because of working with full efficiency in a certain period and reducing the number of employees in other periods. For this reason, a questionnaire survey was conducted for the seasonal and permanent staff working in the accommodation businesses. The questionnaire consists of four parts. The demographic information of seasonal and permanent working groups is examined in the first section, the effects of seasonal employment in the second section, the interpretation of organizational commitment and safety culture in the third section and the evaluation of occupational health and safety practices in the fourth section. According to the results of the questionnaire survey, younger employees were employed in seasonal jobs than in permanent jobs. It has been seen that seasonal workers are employed more in shift jobs and more at the staff level. Although they think they are a member of the group, it has been determined that the employer does not internalize the safety culture at the same level as permanent members. It has been observed that they do not prefer seasonal work and they do not have enough information about occupational health and safety risks, hazards and employee participation of practices.