Ergonomik risk analizinin lastik imalat fabrikasında uygulanması
Implementation of ergonomic risk analysis in tire manufacturing factory
  1. Tez No: 461898
  2. Yazar: ZEYNEP ERÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Emek yoğun çalışılan lastik imalat proseslerinde, benzer işlerin tekrarlı olarak uzun süre yapılması sonucunda çalışan üzerindeki zorlanma giderek artmaktadır. Ergonomik anlamda iyi tasarlanmamış iş istasyonları, yalnızca verimlilik kayıplarına sebep olmakla kalmamakta, çalışanlarda meslek hastalıklarına ve hatta kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Çalışanların iş güvenliğini, verimliliğini ve yaşam kalitesini iyileştirmek, iş yerinin ergonomik koşullarını hızlı ve basit bir şekilde geliştirmek için ergonomik risk analizi yapılarak mevcut durum değerlendirilmekte ve problemler belirlenmektedir. Literatürde geliştirilmiş birçok ergonomik risk analizi yöntemi mevcuttur. Bu çalışmada, lastik imalatı yapan bir fabrikada; saha çalışmalarına uygun bir kombine yöntem olan "Ergonomik Faktörlerin Risklerinin Belirlenmesi - Maruziyet Puanlama Tekniği (BRIEF - BEST) kullanılarak ergonomi ekip çalışması gerçekleştirilmiştir. Çeşitli bölümlerden operatörlerin, teknisyenlerin ve mühendislerin katıldığı bu çalışmada, proseste karşılaşılan ergonomik problemler için analizler yapılmış, birçok ergonomik iyileştirme ve geliştirme önerileri sunulmuştur. Bu önerilerin bir kısmı gerçekleştirilmiş, bir kısmı ise uzun vadede gerçekleştirilmek üzere uygulama planında yerini almıştır. Çalışma sonunda yapılan değerlendirmede, hem topuk destek rolü değişimi prosesinde hem de yanak malzemesi rolü değişimi prosesinde ergonomik risk sınıfı 30 puan ile yüksek ergonomik risk sınıfına girmekte iken % 89,3'lük bir iyileşme ile iyileştirme çalışmalarından sonra 3,2 puan ile düşük sınıfına düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In labor-intensive tire manufacturing processes, the same strain is repeatedly carried out over a long period of time and the strain on the employee is increasing. Workstations that are not well designed in an ergonomic sense are not only causing productivity losses, they can cause occupational diseases and even permanent damage to employees. Ergonomic risk analysis is carried out to assess the current situation and problems are identified in order to improve the work safety, productivity and quality of life of the employees and to improve the ergonomic conditions of the workplace quickly and simply. There are many ergonomic risk analysis methods developed in the literature. In this research, in a tire manufacturing plant; ergonomic team work was carried out using a combination method "Determination of the Risk of Ergonomic Factors - Exposure Scoring Technique (BRIEF - BEST) which is vey suitable for shopfloor studies. Participation of hourly and salary associates from different departments, ergonomic problems in the process have been analyzed and many ergonomic improvement and development proposals have been presented. Some of these proposals have been carried out and some have taken place in the implementation plan to be carried out in the long term. At the end of the study, in both the heel support role change process and the cheek material role change process, high ergonomic risk category of 30 points decrease to low ergonomic risk category of 3.2 points, which represents an improvement of 89.3%.