Analysis and design of active annular ring coupled circular patch antenna
Aktif, dairesel halka kuplajlı dairesel yama anten analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 461914
  2. Yazar: DURMUŞ GEBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, aktif, çift bant dairesel halka kuplajlı dairesel bir yama antenin tasarımını, üretimini ve ölçülmesini içerir. Çift bantta çalıĢabilme operasyonu yığınlanmıĢ yama antenlerle baĢarılmıĢtır. Dairesel polarizasyon elde etmek için 3 dB hibrit kullanılmıĢtır. Tasarım aĢamasında anten parametrelerinin giriĢ empedansı ve rezonans frekansları arasındaki frekans oranı üzerindeki etkileri gözlemlenmiĢtir. Tasarım kısmı adım adım geliĢtirilmiĢtir. Ġlk olarak yığınlanmıĢ yama antenlerle çift banta çalıĢabilme operasyonu incelenmiĢtir. Dairesel halka anten ve dairesel yama anten çift bantta çalıĢabilme karakteristiğini baĢarabilmek için birbiri üzerine yığınlanmıĢtır. Parametrik analizler elektromanyetik çözümleyici yazılımı HFSS‟te yapılmıĢtır. Parametrik analizlerle birlikte nihai anten yapısı ortaya çıkarılmıĢtır. Daha sonra dairesel polarizasyonu elde etmeye odaklanılmıĢtır. 3 dB hibrit HFSS‟te tasarlanmıĢtır. Tasarlanan hibrit ve anten birleĢtirilmiĢtir. 3 dB hibritin kullanılmasıyla dairesel polarizasyon baĢarılmıĢtır. Antenin aktif devresi AWR tasarım ortamında oluĢturulmuĢtur. Tasarlanan aktif, çift bantta çalıĢan, dairesel halka anten kuplajlı dairesel yama anten üretilmiĢtir. Simülasyon ve ölçüm sonuçları karĢılaĢtırılmıĢtır. Ölçüm sonuçlarıyla simülasyon sonuçları arasında kabul edilebilir bir uyum elde edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the design, production and measurement of the active, dual band annular ring coupled circular patch antenna. The dual band operation is achieved by using stacked patches. 3 dB hybrid is used to obtain circular polarization. Effects of antenna parameters on the input impedance and frequency ratio between the resonance frequencies are observed. Design has been achieved step by step. Firstly, dual band operation is investigated by using stacked patches. An annular ring antenna and a circular patch antenna are stacked to achieve dual band characteristic. Parametric analyzes are done in electromagnetic solver tool HFSS ®. The final antenna structure is revealed with parametric analyzes. After that, it is focused on to obtain circular polarization. 3 dB hybrid is designed in HFSS ®. The designed hybrid and antenna are combined. Circular polarization is realized by using 3 dB hybrid. At last, an attention is given to make the antenna active. Active circuit of the antenna is created in AWR Design Environment ®. The designed active dual band annular ring coupled circular patch antenna is manufactured and measured. The results of simulations and measurements are compared. Good agreements are observed between simulated and measured results.