Recombinant human growth hormone production under double promoters by Pichia pastoris
İki promotor kontrolu altında Pichia pastoris ile rekombinant insan büyüme hormonu üretimi
  1. Tez No: 461935
  2. Yazar: DUYGU YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇALIK, PROF. DR. HASAN TUNÇER ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, metabolik mühendislik tasarımı ve gentik mühendisliği metotlarıyla oluşturulan gliseraldehit-3-fosfat dehidrojenaz ve pirüvat dekarboksilaz çift-promotor sistemi altında, Pichia pastoris ile rekombinant insan büyüme hormonu (rhGH) üretimidir. P. pastoris pirüvat dekarboksilaz gen promotoru (PPDC), Saccharomyces cerevisiae α-çiftleşme faktörü prepro sinyal (öncü)-dizini (α-MF1) ile hGH geni içeren DNA parçası, pPDCZαA::hGH plasmitinden çoğaltılmış ve pPIC3.5K ekspreson vektörüne klonlanmıştır. Oluşturulan pPDC3.5Kα::hGH vektörü, pGAPZαA::hGH vektörü ile transfekte edilmiş P. pastoris X-33 suşunun HIS4 lokusuna entegre edilmiştir. Çift-promotor PPDC-PGAP taşıyan r-P. pastoris oluşturulduktan sonra gen kopya sayısı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) ile belirlenmiştir. PPDC ve PGAP altında birer kopya hGH geni içeren iki rekombinant sistem ile, aynı suşta çift-promotor PPDC-PGAP altında birer kopya hGH geni içeren rekombinant sistem, önceden-belirlenmiş μ_0=0.15 h^(-1) ile hesaplanmış eksponensiyel sürekli besleme akımı Q(t) ile biyoreaktöre beslenen glukozla, çözünmüş oksijen derişimi CDO= %5 değerine set edilen oksijen aktarımı koşullarında, yarı-kesikli pilot-ölçek biyoreaktör deneyleriyle kıyaslanmıştır. Çift-promotor PPDC-PGAP sistemi taşıyan r-P. pastoris rhGH üretim potansiyeli, iki farklı oksijen aktarım koşulunda, CDO = % 5 oksijen-kısıtlamalı ve 15% düşük-oksijen aktarım koşullarında, aynı yarı-kesikli glukoz besleme stratejisi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Deneyler süresince hücre, glukoz, rhGH, organik asit ve etanol derişimleri ölçülmüştür. Oksijen-kısıtlamalı (CDO % 5) koşulda PPDC, PGAP, ve PPDC-PGAP rekombinant-sistemleri altında yapılan üretimlerde salgılanan en yüksek rhGH derişimleri, sırasıyla, 80, 107 ve 179 mg L-1 olarak bulunmuştur. Diğer yandan, çift-promotor PPDC-PGAP ekspresyon sistemi ile CDO % 15'te tutulduğunda, en yüksek rhGH üretimi t=18 st'te 429 mg L-1 'ye ulaşmış ve en yüksek hücre derişimi aynı kalma süresinde 104 g L-1 olarak bulunmuştur. Toplam substrat tüketimi üzerinden ürün ve hücre verimleri ile toplam hücre üretimine göre ürün verimi sırasıyla 0.48 g g-1, 2.12 mg g-1, ve 4.38 mg g-1 olarak hesaplanmıştır. Hücre-içi tepkime hızları (akıları), i) kısıtlamalı-oksijen aktarım koşulunda rhGH üretiminde kullanılan PPDC, PGAP, ile PPDC-PGAP rekombinant-sistemlerini kıyaslamak; ve ii) uygulanan iki oksijen aktarım koşulunun çift-promotor PPDC-PGAP taşıyan r-P. pastoris ekspresyon sistemine etkisini, araştırmak için stokiyometrik kütle-korunum temelli matematik modelle hesaplanmış ve hücre-içi akı dağılımları analiz edilmiştir. Gliseraldehit-3-fosfat ile pirüvat dallanma noktalarındaki metabolik akı dağılımları, ATP oluşum, hücre sentezi, ve rhGH üretim akıları iç-etkileşimleriyle değerlendirilmiştir. Düşük oksijen aktarım koşulunda (CDO= % 15), metabolizmanın solunum yolizinden fermentatif yolizine kaydığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the M.Sc. thesis is expression of recombinant human growth hormone (rhGH) by Pichia pastoris under the double-promoters, namely, glyceraldehyde-3-phosphate dehydrogenase and pyruvate decarboxylase, engineered and constructed by metabolic- and genetic- engineering methods. The DNA fragment including the promoter region of the P. pastoris pyruvate decarboxylase (PPDC), Saccharomyces cerevisiae α-mating factor (α-MF1) secretion signal sequence, and hGH gene, was amplified from the pPDCZαA::hGH plasmid and inserted into pPIC3.5K expression vector. Subsequently, the vector pPDC3.5Kα::hGH was transfected into HIS4 locus in r-P. pastoris which was previously transfected by pGAPZαA::hGH vector into GAP locus of the wild-type P. pastoris X-33. Following the construction of the r-P. pastoris carrying the double-promoter PPDC-PGAP, gene copy number of the construct was determined using quantitative real-time PCR (qRT-PCR). Single copy rhGH expressions under PPDC and PGAP driven expression systems were compared separately with double copies of rhGH production under the double- promoters in pilot-scale bioreactor experiments at limited-oxygen conditions where constant dissolved oxygen (CDO) was kept at 5%, in semi-batch bioreactors with a continuous feed stream designed with pre-determined μ_0=0.15 h^(-1) for glucose feeding. Using the constructed r-P. pastoris carring the double-promoter, two oxygen transfer conditions were designed at constant dissolved oxygen concentrations of CDO = 5% and 15%, which correspond to, respectively, limited and low-oxygen transfer conditions; and the semi-batch fermentations were carried out with continuous glucose feeding designed with the same pre-determined exponential feed flow rate. The cell, glucose, rhGH, organic acid and ethanol concentrations were determined throughout the fermentations. The highest rhGH concentrations in the semi-batch bioreactor operations, secreted under PPDC, PGAP, and PPDC-PGAP at CDO = 5% limited oxygen transfer condition were as 80, 107, and 179 mg L-1, respectively. The highest rhGH production was obtained with the double promoter expression system when CDO was kept at 15% at t=18 h as 429 mg L-1, and the highest cell concentration was attained at t=18 h as 104 g L-1. The overall cell yield on the substrate, overall product yield on substrate, and overall product yield on the cell calculated as 0.48 g g-1, 2.12 mg g-1, and 4.38 mg g-1, respectively. In order to investigate the flux distributions in the intracellular bioreaction network under the three expression systems at limited-oxygen transfer conditions; moreover, the effect of oxygen transfer conditions on the double promoter expression system, metabolic flux analyses were carried out. The flux distributions at the crucial branch points, glyceraldehyde-3-phosphate and pyruvate nodes, and futher the ATP generation and cell synthesis fluxes with rhGH production fluxes were inter-dependently evaluated during fed-batch fermentation processes. The formation of the by-products, ethanol, pyruvic acid, acetic acid, and lactic acid, flux distributions in the pyruvate node supported a shift from respiratory to fermentative metabolism in all experiments owing to low-oxygen availability conditions.