Closed-loop supply chain network design under demand, return and quality uncertainty
Talep, geri dönüş ve kalite belirsizlikleri altında kapalı-döngü tedarik zinciri tasarımı
- Tez No: 461936
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİNE BATUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalı¸smada talep, geri dönü¸s ve kalite belirsizlikleri altında bir kapalı-döngü tedarik zinciri tasarımı problemine odaklanılmı¸stır. Problem, beklenen kârı en iyile¸stirecek iki a¸samalı rassal program olarak modellenmektedir. Birinci a¸sama kararlarını tesis açma ve kapasite belirleme kararları, ikinci a¸sama kararlarını ise üretim ve ag-˘ daki ileri/geri akı¸s kararları olu¸sturmaktadır. Problem, yinelemeli L-shaped ve dal ve kesik tabanlı L-shaped algoritmaları ile çözülmektedir. Sayısal performansı arttırmak için sınırlı ana probleme ortalama deger problemine dayalı e¸sitsizlikler eklemek ve ˘ tek kesik yerine her tekrarda veya her olurlu tamsayı çözümünde birden fazla kesik eklemek gibi geli¸stirmeler uygulanmaktadır. Elde edilen sayısal sonuçlar, rassal çözümün ve eksiksiz bilginin beklenen degerlerini hesaplamak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we focus on a closed-loop supply chain (CLSC) network design problem in the presence of uncertainty in demand quantities, return rates, and quality of the returned products. We formulate the problem as a two-stage stochastic mixed-integer program that maximizes the total expected profit. The first-stage decisions in our model are facility location and capacity decisions, and the second-stage decisions are production quantities and the forward/backward flows on the network. We solve the problem by using the L-shaped method in iterative and branch-and-cut frameworks. In order to improve the computational efficiency, we consider various strategies such as adding mean-value cuts to the restricted master problem and generating multiple cuts instead of a single cut at each iteration or at each integer feasible solution. We use our numerical results to estimate the value of the stochastic solution and the expected value of perfect information in different problem settings.