Influence of mineral admixture type and amount on rheological properties of mortars
Mineral katkı tür ve miktarının harçların reolojik özelliklerine etkileri
- Tez No: 461940
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Uçucu kül (FA), silis dumanı (SF) ve öğütülmüş granule yüksek fırın cürufu (BFS) portland çimentosunun (PÇ) bir kısmını ikame etmek üzere değişik miktarlarda kullanılarak farklı su-bağlayıcı oranına sahip harçlar üretilmiştir. Tüm karışımlarda sabit miktarda polikarboksilat esaslı bir yüksek akışkanlaştırıcı katkı kullanılmıştır. Taze harçların rheolojik ölçümleri karıştırma işleminden hemen ardından ve 10 ve 20 dakika sonra iki ölçüm ucu olan eBT2 reometresi kullanılarak yapılmıştır. Kullanılan mineral katkıların miktarının harçların göreli akma gerilmesi ve göreli viskozitesine olan etkileri saptanmış ve mineral katkı içermeyen control karışımlarıyla karşılaştırılmıştır. Harç karışımlarının genel reolojik davranışları belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Başka araştırmacılar tarafından daha önce önerilmiş olan akma modellerinin uygunluğu bu araştırmada elde edilen deneysel sonuçlar kullanılarak kontrol edilmiş ve yeni bir model önerilmiştir. Önerilen modelin uygunluğu hem Portland çimentosu harçları hem de mineral katkı içeren harçlar için control edilmiş ve diğer modellerle kıyaslanmıştır. Önerilen modelin başarıyla kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fly ash (FA), silica fume (SF) and ground granulated blast furnace slag (BFS) are used in different amounts to partially replace portland cement (PC) on mass basis to prepare mortars mixtures with different water-binder ratios. In all mixtures, a constant amount of a polycarboxylate based high range water reducing admixture was used. The rheological measurements of fresh mortars were taken right after mixing and at 10 and 20 minutes after mixing by using a two-probe eBT2 rheometer. The effect of each mineral admixture amount on relative yield stress and relative viscosity of mortars were determined and compared with those of the control mixtures without any mineral admixture. General rheological behavior of these mixtures were determined and analyzed. Eight different flow models proposed by other researchers are checked for suitability to the experimental data obtained and a new model is proposed. The suitability of the proposed model was checked both for portland cement and mineral admixture-incorporated cement mortars and it was found to be a better model than all other models when compared to the other proposed models, so far.