Determination of optimum cropping pattern of irrigation fields
Sulama sahalarında optimum bitki deseninin belirlenmesi
  1. Tez No: 461941
  2. Yazar: CEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Su ve besin insanoğlunun başlıca fizyolojik gereksinimlerindendir ve dolayısıyla bitkisel kaynaklı besinler insanlar için büyük önem taşımaktadır. İhtiyaç duyulan bitki çeşitliliğinin değişken iklim, toprak ve topoğrafya koşullarında elde edilebilmesi için bitkinin büyüme mevsimi boyunca gereksinim duyduğu su miktarının bitki kök bölgesinde depolanmasını sağlamak gerekmektedir ki bu özetle“sulama”dır. Küresel ısınma ve nüfus artışı faktörleri su gereksinimini artırmakta; bu da mevcut su kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Havzaya gelen yağışların depolanarak sulama suyu olarak kullanılması sulama suyu temini probleminin başlıca çözüm metodlarındandır ve bu depolama tesisleri yüksek maliyetli yapılardır. Sulama sahasının bitki su ihtiyacı ağırlıklı ortalamasını belirleyen bitki deseninin optimize edilmesi ile maksimum tarımsal fayda sağlanabilmektedir. Bu çalışmada, bitki desenini belirlemek için iki farklı amaç fonksiyonu kullanılmıştır. Bunlar sulama alanının maksimizasyonu ve tarımsal kazanç maksimizasyonudur. Birinci fonksiyon doğrusal programlama, ikinci fonksiyon doğrusal olmayan programlama ile sonuçlanmaktadır. İki amaç fonksiyonu için çözüm Microsoft Excel – Solver programı kullanılarak, sırasıyla Simplex ve GRG yöntemleriyle elde edilmiştir. Geliştirilen formülasyonun Tekirdağ Çimendere-1, Çimendere-2, Gözsüz, Karaevli, Hüsünlü ve Kılavuzlu Göletleri üzerinde uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water and nutrients are the main physiological requirements of human beings and therefore vegetal nutrients are of great importance to humans. In order to obtain the required plant diversity under the conditions of variable climate, soil and topography, it is necessary to ensure that the amount of water required by the plant during the growing season is stored in the root zone of the plant, which is called“irrigation”. Global warming and population growth factors increase the need for water, which necessitates the most efficient use of existing water resources. The use of stored stormwater for irrigation purpose is one of the main solution methods of irrigation water supply and these storage facilities are made with high cost. The maximum agricultural benefit can be achieved by optimizing the cropping patterns that determine the weighted average of the plant water needs of the irrigation area. In this study, to determine the cropping pattern two different objective functions are used. Those functions are the maximization of irrigation area and the maximization of agricultural profit. The first objective function results in a linear programming problem whereas the second one is a nonlinear programming problem. The solution is obtained by using Microsoft Excel – Solver program using Simplex and GRG methods for two objective functions, respectively. The developed formulation is applied to Çimendere-1, Çimendere-2, Gözsüz, Karaevli, Hüsünlü and Kılavuzlu Ponds in Tekirdağ.