Conceptual design and heat transfer investigation of a dense granular flow solar receiver
Yoğun tanecikli akış güneş alıcısının kuramsal tasarımı ve ısı aktarımı incelemesi
- Tez No: 461943
- Danışmanlar: PROF. DR. DEREK KEITH BAKER, DOÇ. DR. İLKER TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Katı tanecikler eriyik tuzlara alternatif olarak daha önce güneş enerji santrallerinde ısı aktarımı ve ısı saklama ortamı olarak önerilmiştir. Daha önceki katı parçacıklı güneş alıcısı tasarımları akışkanlaştırılmış veya düşen parçacıkları kullanırken, bu tezde önerilen yeni tip alıcı yoğun tanecikli akış rejimindeki parçacıkların yerçekimi ile akışını kullanmaktadır. Kum kullanılan deneylerle, dikey tüp ve dikey paralel plaka geometrilerinde akış ve ısı aktarımı özellikleri çalışıldı. Deneylerden akan kumun etkin iletkenliği elde edildi ve bu sonar 5 metreye 5 metre boyutlu kanatçıklı güneş alıcısının ANSYS Fluent modelinde kullanıldı. Dört ayrı kanatçık geometrisi modellendi, ve iki ayrı homojen ışıma akısı göz önüne alındı. Bir kanatcık konfigürasyonu 600 kW m-2 üst değerli konsentrik ışıma akısı dağılımı için çalışıldı ve sonucunda %66.5 ısıl verim ve emici yüzeyde 1047˚C maksimum yüzey sıcaklığına ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Solid particles have previously been proposed as an alternative to molten salt as a heat transfer and heat storage medium for concentrating solar power plants. While previous solid particle solar receiver designs use fluidized or falling particles, the new type of receiver proposed in this thesis uses a gravity-driven flow of particles in a dense granular flow regime. Through experimentation with sand, the flow and heat transfer properties were studied in two geometries: vertical tubular and vertical parallel plate. The effective thermal conductivity of the flowing sand, calculated from experimental results, was used to model a 5 by 5 meter square, finned solar receiver in ANSYS Fluent. Four different fin configurations were modeled with two levels of uniform radiative flux. One fin configuration was studied using a concentric radiative flux distribution with a peak of 600 kW m-2, and results show an overall thermal efficiency of 66.5% and a maximum temperature of 1047˚C reached on the absorber surface.